30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.
kontek enerji


Koronovirüs Dolayısıyla İlave 20 Bin Metreküplük Etanol!

ANKARA (Enerji Portalı) – EPDK, Kovid-19 (Koronavirüs) salgını sebebiyle 20 bin metreküplük ilave etanol kapasitesi oluşacak.

Yenilenebilir enerji politikalarına uyum sağlanması, enerjide dışa bağımlılığın azaltılması ve tarım sektörünün desteklenmesi amacıyla 2013’ten itibaren yerli tarım ürünlerinden üretilen etanolun benzinle harmanlanmasına ilişkin zorunluluk uygulanmaya başlandı.

Benzin türlerine yüzde 2 etanol harmanlanmasına ilişkin yükümlülük 2014’te yüzde 3 seviyesine çıkarıldı.

Yerli tarım ürünlerinden üretilen 95 bin metreküp etanol, 2018’de yükümlülüğü olan rafineri ve dağıtıcı lisansı sahipleri tarafından benzinle harmanlanarak piyasaya arz edilirken, bu miktar yüzde 3,17 harmanlamaya denk geldi. Böylece, yıllık yaklaşık 250 milyon liralık akaryakıt ikamesi ürünün üretilmesi sağlandı.

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı dünyayı etkileyen Kovid-19 (Koronavirüs) salgınına karşı alınacak tedbirler kapsamında:

Artan dezenfektan ve kolonya ihtiyacının yerli üretimle karşılanması için Enerji Piyasası Düzenleme Kurumundan (EPDK) talepte bulundu.

EPDK talebin petrol piyasasına etkilerini değerlendirerek 13 Mart’tan itibaren geçerli olmak üzere:

Rafineri ve dağıtıcı lisansı sahiplerinin benzin türlerine yüzde 3 etanol harmanlama zorunluluğunu 3 ay süreyle askıya aldı.

Bu kararla birlikte Kovid-19 (Koronavirüs) salgını sebebiyle talebin arttığı kolonya ve dezenfektan üretiminde kullanılabilecek yaklaşık 20 bin metreküplük ilave etanol kapasitesi oluşacak.

Etanolün benzin türlerinin üretiminde kullanılmaması benzinin kalitesini etkilemiyor. Uygulamanın benzin talebinin karşılanmasına ve akaryakıt fiyatlarına olumsuz etkisi olmayacak. Ayrıca bu düzenleme, benzin türlerine etanol harmanlanmasına ilişkin bir yasak anlamı da taşımıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir