30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


Koronavirüs Lityumu Lityum da Elektrikli Araçları Etkiledi!

İSTANBUL (Enerji Portalı) – Tüm dünyayı etkisi altına alan koronavirüs (Covid-19) salgını lityum endüstrisini ve böylece elektrikli araçları yüksek oranda etkiledi.

Koronavirüs salgını elektrikli araç devrimini, lityum metal batarya üreticilerini üretim kesintileriyle varlıklarını sürdürebilme düzeyinde kalmaya, büyümelerini geciktirmeye ve başlıca varlıklarını satmaya zorlayarak duraklattığını bildirdi.

Lityum endüstrisi hisse senetleri, küresel salgın yüzünden baş aşağı giden ekonominin yıllardır hemen köşede beklediği görüntüsü veren elektrifikasyon devriminde bir kez daha frenlere asılması nedeniyle Ocak ayından bu yana keskin bir düşüş gösterdi. Yatırımcılar, lityum projeleri için fon arayan madencilere sırtlarını dönüyorlar. Duraklama, piyasalar toparlandığında, elektrikli araç bataryaları için üretilen lityumda kıtlığa yol açacak.

Lityum sektörünün yöneticileri, yatırımcıları ve analizcileri ekonomideki aşağı yönlü gidişin sektörlerini etkilemesi durumunun en az bir yıl daha sürmesini bekliyor. Bazıları ise ekonomideki daralmanın, Koronavirüsün elektrikli araçların yaygınlaştırılması konusunda otomotiv üreticilerinin planlarını nasıl etkileyeceğine bağlı olarak sektörü önümüzdeki on yılın ortalarına kadar sarsabileceği uyarısında bulundu.

Morningstar adlı danışmanlık şirketleri grubu, küresel lityum metali isteminin %15 oranında sıçrama yapacağı beklentisindeydi. Ne var ki şimdi 2020 yılı için %5 daralma bekleniyor.

Türkiye’de elektrikli ve hibrit araç istatistikleri:

Otomotiv Distribütörleri Derneği (ODD) 2020 yılı Mart ayı Türkiye Otomobil ve Hafif Ticari Araç Pazarı Raporu’nu yayınladı.

Rapordaki verilere göre; geçtiğimiz ay Türkiye otomobil pazarında 27 adet elektrikli, 1.375 adet de hibrit motorlu araç satıldı. 2020’nin ilk çeyreğindeki satış rakamları da elektrikli araçlar için 107, hibrit araçlar için ise 3 bin 503 oldu. Bununla birlikte aynı dönemde 46 bin 381 adet benzinli, 44 bin 694 adet dizel, 44 bin 694 adet de otogazlı otomobil satıldı.

ODD verilerine göre 2019’ın ilk çeyreğinde ise 43 elektrikli, 1.834 adet de hibrit araç satışı gerçekleşmişti. 2019’un tamamındaki satış rakamı ise elektrikli araçlarda 222, hibrit araçlarda ise 11 bin 974 olmuştu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.