30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


Koronavirüs Kömür Sektöründe Alım Düşüşüne Sebep Oldu

GÜNEY KORE (Enerji Portalı) – Güney Kore’nin kirliliğe karşı önlemleri sonucu yılın ilk çeyreği termal kömür dışalımı son 10 yılın en düşük düzeyine geriledi.

Koronavirüs salgını Güney Kore’de elektrik istemini azalttı. Böylece ülkenin yılın ilk çeyreği termal kömür dışalımı, daha da sıkılaştırılmış hava kirliliği önlemleri sonucu son on yılın en düşük düzeyine indi.

Analistlerin gümrük ve gemi izleme verilerine dayanarak yaptığı hesaplamalarına göre şu istatistiklere ulaşıldı:

Yerkürenin dördüncü büyük kömür dışalımcısı olan Güney Kore’nin bu yılın ilk üç ayında:
Geçen yılın aynı dönemine göre %19,2 oranında gerilemeyle 19,85 milyon ton dolaylarında kömür dışalması bekleniyor.

Söz konusu rakam, ülkenin 19,55 milyon ton kömür dışaldığı 2010 yılından bugüne en düşük ilk çeyrek dönem dışalımı olacak. Son üç yılda, kış aylarını kapsadığı için normal olarak ilk çeyrekte yüksek olan kömür istemi 24-26 milyon ton arasında bir düzeyde gerçekleşti.

Grafik: Güney Kore’nin termal kömür ithalatı

Güney Kore’nin Aralık ayından Mart Ayına kadar kömür yakıtlı enerji üretimi üzerine daha sıkı kısıtlamalar getirildi. Böylece hava kalitesini iyileştirme çabalarının bir parçası olarak santrallere odaklanıldı. Ülkedeki 60 kömür santralinden neredeyse yarısında Mart ayına kadar üretimi durduruldu. Bütün bunlar da dışalımda düşüşe sebep oldu.

Ayrıca analistler koronavirüs salgını işleri düşürdükçe, fabrikaların çalışmasını yavaşlattıkça elektriğe olan istemin de azaldığını dile getiriyorlar.

Güney Kore, 9.000’in üzerinde koronavirüs tanısı konulan kişi sayısı ile Çin dışında bölgede salgınla en büyük oranda karşı karşıya kalan ülke durumunda.

Kaynak: Reuters

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.