30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.
kontek enerji


Koronavirüs Güneş Paneli Fiyatlandırmasını Nasıl Etkiler?

ÇİN (Enerji Portalı) – Çin’deki koronavirüs salgını düresince üreticiler gofret ve güneş camı kıtlığı yaşamaya başladığı için yakın dönemde güneş modülü fiyatlarını artırabilir. 

Yatırım bankacılığı şirketi Roth Capital Partners, Çin’deki koronavirüs salgını güneş gofret ve modül camı kıtlığı ile sonuçlandığından , PV modüllerinin maliyeti de dahil olmak üzere güneş fiyatlarının yakın dönemde artabileceğini tahmin etti.

Roth, Çin yeni yılı tatilinin, Jiangsu, Zhejiang, Guangdong ve Anhui’nin önemli küresel güneş enerjisi üretim alanları da dahil olmak üzere virüsle başa çıkmak için sekiz ilde Pazar gününe kadar uzatıldığını söyledi.

Yatırımcı kısa bir açıklamada, “Koronavirüs etkisi hakkında bize geri dönen şirketler tatil boyunca çalıştıklarını söyledi. Bize ‘işe dönmeme’ emri, yani işin durdurulması, çalışanları hiç işten çıkarmayan şirketler için geçerli olmayabilir. Tahminimiz, tesislerin çoğu çalışıyor ve çalışıyor olsa da, muhtemelen% 100 personel çalıştırmıyordu.” ifadelerini kullandı.

Üçüncü çeyrekte toparlanma bekleniyor!

Çin Ulusal Enerji İdaresi ve  Devlet Şebekesi Şirketi,  koronavirüsün enerji endüstrisine verdiği risk konusunda uyardı. Çin Fotovoltaik Sanayicileri Derneği (CPIA), hükümeti büyük ölçekli güneş enerjisi projeleri için 31 Mart ve 30 Haziran tarihlerinde ertelemeye çağırdı. Hali hazırda, projelerin geç tamamlanması alınan sübvansiyon miktarını etkileyecek.

Ticaret organı, PV endüstrisi üretiminin salgının bir sonucu olarak yıl ortasına kadar zarar görmesini bekliyor. CPIA’ya göre, beklendiği gibi virüs Haziran sonuna kadar evcilleştirilirse iyileşme üçüncü çeyrekte başlayabilir.

Bir PV üreticisinin üst düzey yetkililerinden biri,  pv dergisine salgının, ABD’yi ticari amaçla ziyaret etmesinin yasaklandığı anlamına geldiğini söyledi. Ayrıca “Yurtdışı şubelere yapılan iş seyahatleri bile sınırlıdır ve bu daha düşük işletme verimliliğine neden olacaktır” dedi.

Yetkililer, “Güneş sektörünün ikinci yarıda toparlanmasına yardımcı olmak için yeni teşvik politikaları getirebileceklerine dair spekülasyonlar var, ancak resmi bir açıklama yapılmadı.” ifadelerini kullandı.

Avrupa’da durum…

Bloomberg Yeni Enerji Finansı analisti Jenny Chase’e göre, virüs salgınının etkisi dünyanın en büyük güneş pazarı dışında daha az belirgin olacak. Chase, şu açıklamalarla devam etti:

“Son başvuru tarihi olan Avrupa’da bir geliştirici veya EPC [mühendislik, satın alma ve inşaat hizmetleri sağlayıcısı] ya da siparişleri karşılamak için hammadde girdisi olmayan bir Avrupalı ​​üreticiyseniz – evet bu çok önemli. İğneyi gigawatt ölçeğinde çok hareket ettirdiğinden emin değilim, hepsi bu. Bunu kısaca inceledik ve bunun bazı şirketler için elverişsiz olmasına rağmen, ilgili hacimlerin oldukça küçük olduğu ve projelerin büyük çoğunluğunun modüller için birkaç ay bekleyebileceği sonucuna vardık. Bence hazırlık EPC çalışmalarının çoğunu yapmak mümkün olmalı.”

Kaynak: PV Magazine Australia

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir