30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


Körfez Ulaştırma A.Ş. Filosuna 5 Yeni Lokomatif Katıyor

İSTANBUL (Enerji Portalı) – Tüpraş’ ın demiryolu taşımacılığında faaliyet gösteren şirketi Körfez Ulaştırma A.Ş., GE Ulaşım’ dan PowerHaul® serisi beş adet dizel elektrikli lokomotif sipariş etti.  Şirket bu satın alma ile filosunu iki katına çıkarıyor.

Körfez Ulaştırma A.Ş. Genel Müdürü Tufan Başarır, “Operasyonlarımız büyüdükçe, ürünlerin Tüpraş rafinerileri arasında daha hızlı ve daha verimli taşınabilmesi kritik önem taşıyor. Bu lokomotiflerin kanıtlanmış performansıyla filomuzun gücüne güç katmanın heyecanını yaşıyoruz” şeklinde konuştu.

Lokomotifler Eskişehir’ de üretilecek.

Dizel elektrikli lokomotifler, GE ’nin Türkiye’ deki stratejik iş ortağı TÜLOMSAŞ tarafından Eskişehir’ de üretilecek. Sözleşme uyarınca GE, PowerHaul lokomotiflerin öncü teknoloji ve tasarımını sağlarken, TÜLOMSAŞ ise yerel üretim, montaj ve nihai test hizmetlerini gerçekleştirecek.

PowerHaul serisi, common-rail yakıt enjeksiyon sistemine sahip, ileri teknoloji ürünü olan 16 silindirli 3,700 HP GE PowerHaul P616 motoruyla donatılıyor.

Satın alınan lokomatiflerin özellikleri ile ilgili yetkililer: “AB Aşama IIIa emisyonları ve TSI birlikte çalışabilme standartlarıyla uyumlu olan PowerHaul serisi, üstün performanslı orta ağırlıkta bir lokomotif olma özelliğini taşıyor. PowerHaul serisi, common-rail yakıt enjeksiyon sistemine sahip, ileri teknoloji ürünü olan 16 silindirli 3,700 HP GE PowerHaul P616 motoruyla donatılıyor. Yakıt tüketiminde yüzde 18 tasarruf sağlarken azami güç verimine ulaşabilen lokomotif, ayrıca yüksek performanslı AC çekiş kontrol teknolojisi ve tekil şaft kontrolüyle artırılmış güvenirliğe ve çekme kuvvetine sahip.” olduğunu ifade ettiler.

GE Ulaşım Rusya/BDT, Avrupa, Orta Doğu ve Kuzey Afrika faaliyetlerinden sorumlu Genel Müdürü Gökhan Bayhan anlaşma ile ilgili: “Türkiye’ deki güçlü varlığımızı genişletmek ve hem devlet hem de özel sektör işletmecileri için tercih edilen lokomotif tedarikçisi olmaktan onur duyuyoruz. Bu anlaşma, dinamik ve büyüyen bir pazarı desteklemek üzere önemli bir dönüm noktasıdır. GE Ulaşım olarak, teknolojilerimiz ve tecrübemizle, Türkiye’ nin demiryolu endüstrisine yönelik kalkınma hedeflerine katkıda bulunmaktan gurur duyuyoruz.” açıklamasında bulundu.

TÜLOMSAŞ Genel Müdürü Hayri Avcı ise, TÜLOMSAŞ’ ta, en gelişmiş ve ileri teknoloji ürünü lokomotiflerin üretimini bilgi birikimleri, kalifiye iş güçleri ve kabiliyetleriyle desteklediklerini ve lokomotiflerin üretiminin, yan sanayinin güçlenmesine katkı sağlayarak ülke ekonomisi için reel katma değer oluşturacaklarını dile getirdi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.