30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


KOP’un Enerji Verimliliği Merkezi Karaman’da Kurulacak!

KARAMAN (Enerji Portalı) – Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’na bağlı Konya Ovası Projesi (KOP) Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığı ve Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi işbirliği ile Türkiye’nin dördüncü, KOP bölgesinin ilk Enerji Verimliliği Merkezi’ni Karaman’da kurulacak.

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’na bağlı Konya Ovası Projesi (KOP) Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığı ve Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi işbirliği ile Türkiye’nin dördüncü, KOP bölgesinin ilk Enerji Verimliliği Merkezi’ni Karaman’da kurulacak.

Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığı ve UNİKOP üyesi Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi işbirliği ile yürütülen “Karaman Enerji Verimliliği Projesi” kapsamında Aksaray, Karaman, Kırıkkale, Kırşehir, Konya, Nevşehir, Niğde ve Yozgat illerinden oluşan KOP bölgesi genelinde enerji üretimi ve enerji tüketiminde verimliliğin arttırılması için farkındalık oluşturulması hedeflenirken bir yanda da bölge genelindeki Enerji Yönetici sayısının arttırılarak verimlilik konusunda sürdürülebilirliğin sağlanması hedefleniyor.

KOP İdaresi Başkanı İhsan Bostancı, projenin Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’na bağlı Enerji İşleri Genel Müdürlüğü tarafından belirlenen kriterler doğrultusunda kurulacak Karaman Enerji Verimliliği Merkezi’nin tüm KOP bölgesine hizmet edeceğini bildirdi.

Bostancı, Karaman Enerji Verimliliği Merkezi’nin üniversitelerde kurulan merkezler arasında Türkiye’de ikinci, diğer kurumlar arasında ise dördüncü Enerji Verimliliği Merkezi olacağını dile getirerek Karaman ve Konya’da belirlenecek işletme ve kamu kurumlarında pilot uygulamalar yapılacağını belirtti. Bununla birlikte, bölgedeki enerji tüketimi fazla olan Organize Sanayi Bölgeleri’nde sanayi kuruluşlarına yönelik enerji verimliliği konusunda bilgilendirme toplantıları düzenleneceği, okullarda da enerji verimliliği ve çevre konularında bilinç oluşturma çalışmaları ile verimlilik eğitimleri verileceğini ve çeşitli alanlardaki kamu kurum kuruluşları için eğitimler düzenleyeceklerini aktardı.

Organize Sanayi Bölgeleri’ne yapılacak ilk “Enerji Verimliliği Semineri” 28 şubat 2019 (yarın)’da Kırıkkale Üniversitesi’nde gerçekleştirilecek.

2 yorum

 • Ali PANCARCI dedi ki:

  Enerji Verimliliği kavramına, binalarda Enerji verimliliği, Enerji tasarrufu ve Binalarda kullanılan karbon sdalımlı, fosil yakıtlı tüketimlerin azaltılması için Ylatım, ısı yalıtımı yol ve yöntemleri ile sonuçlar da eklenmelidir. Özellikle eklenmelidir. örnek olarak, yalnızca dış duvarları yalıtımı yapılan binalarda beldemizde Kömür
  ve doğal gaz tüketimi %50 azalmaktadır. Aynı tasarruf, yaz, serinleme amaçlı enerji tüketimi için de geçerlidir. Aynı yönde, %70lere varan ve sıfıra yekın enerji tüketen YEŞİL BİNALAR mümkündür. Ayrıntılı bilgi ve Akşehir Yöresi, beş yıllık uygulamalrımız için yazışabiliriz. saygılarımızla.

 • Muvaffak GÖZAYDIN dedi ki:

  Tabii israfa hiç gerek yok .
  Evlet ve iş yerleri mutlaka yalıtılmalıdır .
  Ayrıca ülkedeki 10 milyon çatıya 10 x 10 milyon = 100 milyon kw gücünde solar takılmalıdır . Bunun yatırımı 650 $ /kw dan 100 milyon kw x 650 $/kw = 65 milyar .4 dır . 5 yılda yaparsak yılda 13 milşyar $ harcıyarak düzlüğe çıkarız . Ondan sonra heryıl 55 milyar dolar enerji ithaline son vermiş oluruz . Ha bir gayret .

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.