30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


KOP’tan Yenilenebilir Enerji Projelerine 11 Milyon Lira Destek

İSTANBUL (Enerji Portalı) – Konya Ovası Projesi (KOP) Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığı tarafından yenilenebilir enerji projelerine 11 milyon liralık destek sağlandı.

KOP Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığı’ndan yapılan açıklamada, Aksaray, Karaman, Kırıkkale, Kırşehir, Konya, Nevşehir, Niğde ve Yozgat’tan oluşan KOP Bölgesi’nin, Türkiye’nin “yenilenebilir enerji kaynakları”nın kalbi olma yolunda emin adımlarla ilerlediği belirtildi.

Başkanlığın, bölgenin tarım odaklı ekonomisini enerji alanında da geliştirerek, katma değeri yüksek ve istihdamı önceleyen yatırımlarla üretim ve gelir artışını hedeflediği ifade edilen açıklamada, “29 Eylül 2018 Cumartesi günü yayımlanan Resmi Gazetede, Niğde’nin Bor İlçesinde 2 bin 357 hektarlık alan, güneş enerjisine dayalı Yenilenebilir Enerji Kaynak Alanı (YEKA) olarak ilan edildi. 2019 yılının ilk çeyreğinde gerçekleştirilecek ihale ile Niğde-Bor YEKA için 300 megavat kapasite tahsisi yapılacak. Ayrıca aynı ihalede 30 megavat/90 megavat kapasiteli lityum-iyon teknolojisine sahip Türkiye’nin bu alandan kurulacak ilk ‘Enerji Depolama Sistemi’ de Niğde-Bor YEKA bölgesinde yer alması sağlanacak.” denildi.

– “Yenilenebilir enerji projeleri”ne 11 milyon lira destek

Açılamada görüşlerine yer verilen KOP İdaresi Başkanı İhsan Bostancı, bölgenin çok yakın bir gelecekte Türkiye’nin önemli bir enerji üssü haline dönüşeceğini ifade ederek, Karapınar, Bor ve Karaman Enerji İhtisas Endüstri Bölgelerinin en az 5 bin megavatlık enerji üretilebilme kapasitesinin KOP Bölgesini ön plana çıkarttığını söyledi.

Bölgenin yeraltı kaynakları ve güneş enerjisi potansiyelinin idarenin temel ilgi alanını oluşturduğuna dikkat çeken Başkan Bostancı, şunları kaydetti:

“2015 yılından bu yana bölgenin mevcut yenilenebilir enerji kaynaklı potansiyelinin yerli ve milli imkanlarla değerlendirilmesi için bölgedeki yenilenebilir enerji çalışmalarına önemli bir kaynak aktarıldı. Enerjinin çeşitliliği, güvenliği ve enerji kaynaklarına makul fiyatlarla erişimin her ülke için stratejik bir zorunluluk haline dönüştü. Başkanlığımız tarafından öncelikli konular arasında yer alan ‘KOP Bölgesi Yenilenebilir Enerji ve Enerji Verimliliği Programı’ için 5 milyon 850 bin lira, ‘Silisyum Saflaştırılma Araştırma Projesi’ için 2 milyon lira, ‘Karaman Enerji Verimlilik Merkezi Projesi’ için 1 milyon 500 bin lira, ‘Güneş Pillerinin (PV) Ülkemizde Üretilebilmesine Yönelik Etüt Çalışmaları Projesi’ için 1 milyon lira ve ‘Jeotermal Kaynakların Değerlendirilmesi Projesi’ için ise yaklaşık 650 bin TL olmak üzere yenilenebilir enerji projelerine toplam 11 milyon liralık destek sağlandı. Bölgenin bu potansiyelini ortaya çıkarmak için çalışan başta UNİKOP üniversitelerimiz olmak üzere tüm paydaşlarımıza teşekkür ediyorum. Umuyorum ki en kısa zamanda KOP Bölgesi, Türkiye’nin Yenilenebilir Enerji kaynaklarının kullanılmasında önemli bir yere gelecektir.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.