30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


KOP’ta Sona Doğru Yaklaşılıyor

KONYA (Enerji Portalı) – Konya’da, 3 milyon kişinin su ihtiyacını karşılayacak Konya Ovası Projesi (KOP) ile yıllık 3 milyar kilovatsaat enerji üretilecek.

Türkiye’nin en az yağış alan bölgesi olan Konya Havzası için yapılması planlanan KOP projesi, Göksu Havzası’ndan su iletimini sağlayacak 14 adedi sulama, 3 adedi içme suyu ve 1 adedi enerji olmak üzere 18 adet projeden oluşuyor.

16 Milyon dekar tarım alanına sulama suyu sağlanması planlanan bu dev projede sulamada hızla sona doğru yaklaştı.

KOP’un tamamlanmasıyla bölgede yaşayan 3 milyon kişinin içme-kullanma ve endüstri suyu ihtiyacı karşılanacak. 11 milyon dekar zirai alan suya kavuşturulacak projeyle, yıllık 3 milyar kW/h enerji üretilecek ve 100 bin kişiye doğrudan binlerce kişiye ise dolaylı olarak iş imkanı sunulması bekleniyor.

KOP ile Konya Ovası’nın yüzde 40 ‘ı sulanabilir hale gelecek. Böylece bölgede su sıkıntısı çekilmeyecek. Ürünlerden yüksek verim alınacak, üretimi yapılamayan ürünler de yetiştirilebilecek ve pek çok yeni sektörel fırsatlar doğacak. Üretim ile birlikte ihracat kapasitesi de artacak.

Bilindiği üzere geçtiğimiz aylarda Veysel Eroğlu, KOP’un bitiş tarihi önce 2040’tan 2023’e, son olarak ise 2019’a çekildiğini bildirmişti. Yapılan çalışmalar belirlenen tarihte projenin hayata geçirebileceğini göstermektedir.

Konya Ovası’ndaki sulama problemi yüzyıllardır gündemde olan bir konu olarak günümüze kadar geldi.

Konya Ovası için ilk sulama projeleri Abdülhamit Han’ın talimatları ile 1913 yılında Çumra sulama tesisleri ile başlamıştır.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.