30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


Konya’daki Çiftçilere Akıllı Pompa Projesi Desteği Yolda

KONYA (Enerji Portalı) – Konya Kapalı Havzası’ndaki çiftçilerin enerji ve su maliyetlerini en aza indirecek “Yer Altı Suyu (YAS) sahalarında Su ve Enerji Kullanımının Araştırılması ve Verimliliğinin Artırılması Projesi” çalışmalarına başlanıldı.

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’na bağlı Konya Ovası Projesi (KOP) Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığı, Konya Kapalı Havzasındaki (KKH) çiftçilerin enerji ve su maliyetlerini en aza indirecek akıllı pompa projesini hayata geçiriyor.

Proje kapsamında, Konya Kapalı Havzasını (KKH) oluşturan Aksaray, Karaman, Konya ve Niğde’de, tarımsal üretim yapan çiftçilerin su ve enerji maliyetini azaltmak ve mevcut sulama sistemlerinin rehabilitasyonu ile kazanç oluşturacak akıllı pompa projesinin saha ölçümleri çalışmalarına başlanıldı.

KOP İdaresi Başkanı İhsan Bostancı, projenin birden çok amaca hizmet edeceğine değinerek, “Su, bizim gelecek nesillerden emanet altığımız önemli bir yaşam kaynağımızdır. Dolayısıyla bu proje ile bir taraftan yeraltı su kaynaklarımızın verimli kullanılmasını sağlayarak gelecek nesillere güvenli bir şekilde aktarılmasını sağlanacağız, bir taraftan da tarımsal üretimde verim artışı ve tarımsal faaliyetlerin cazip hale getirilmesi ile kırsaldan kente göçün azaltılması, kentten kırsala tarım göçünün ivme kazanmasına destek vereceğiz.” diye belirtti.

Proje kapsamında test kuyuları kurulacak…

Söz konusu bölgedeki Yer Altı Suyu Kooperatifleri’nin su ve enerji kullanım durumlarını tespit etmek adına mevcut pompa türleri, kuyu sayısı, derinlik ve sondaj yılı bilgileri, yeraltı su seviyeleri, ekilen bitki türleri, arazi büyüklüğü, toplulaştırma durumları, geçmiş su ve enerji kullanımları gibi veriler elde edilerek, bölgenin mevcut YAS Kooperatiflerin mevcut durumlarına ışık tutacaklarını kaydeden Başkan Bostancı, “Konya ve Karaman için 1, Niğde ve Aksaray için 1 olmak üzere toplam 2 adet YAS Kooperatifinde detaylı ölçümler yapılacak. Ölçümü yapılan kooperatiflerimizdeki birer adet kuyuda ise sistem tamamıyla revize edilerek uzaktan izlenebilir ve yönetilebilir hale getirilecek ve ‘KOP Test Kuyusu’ olarak bölge çiftçilerimize hizmet edecek” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir