30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


Konya’da 6 MW’lık Biyogaz Tesisi Kurulması Planlanıyor

KONYA (Enerji Portalı) – Asya Biyogaz Enerji Üretim A.Ş. tarafından Karatay’da atıklardan enerji üretimi yapacak biyogaz tesisi kurulumu için çalışmalar yapılıyor.

Asya Biyogaz Enerji Üretim A.Ş. tarafından Konya’nın Karatay ilçesi İsmil mahallesinde bulunan 96.064.77 metrekarelik bir alanda “Asya Biyogaz Tesisi” nin kurulması için hazırlıklar yapılıyor.

Söz konusu proje ile öncelikli olarak bölgedeki hayvancılık tesislerinden kaynaklı hayvansal dışkı atıklarının ve tarımsal atıkların nihai bertarafının sağlanması olup, ayrıca geri dönüştürülebilir enerji kaynağı olan biyogazdan enerji üretilmesi amaçlanıyor.

Asya Biyogaz Tesisi’ne kojenerasyon sistemi de yer alacak…

Planlanan proje kapsamında; Asya Biyogaz Tesisi’ne gelecek olan organik içerikli atıkların anaerobik ortamda, biyolojik olarak parçalanması sağlanacaktır. Organik içerikli atıkların biyolojik olarak parçalanması esnasında açığa çıkacak olan biyogaz ise kojenerasyon ünitesinde elektrik, sıcak su ve ısı üretimi için kullanılacak. Kurulacak kojenerasyon sistemi toplam gücü ise 6 MWe/6,25 MWm/7,1 MWth olacak şekilde dizayn edilecek.

68.230.810 TL proje bedeli ile kurulması hedeflenen tesisin kurulu gücününse 6 MW olması düşünülüyor.

Yürütülen çalışmalar kapsamında Çevresel Etki Değerlendirmesi (ÇED) Yönetmeliği’nin 9. Maddesi gereğince şirket tarafından 16 Ocak 2020 Cuma günü saat 14:00’te Karatay Belediyesi İsmil Mahallesi Belediye Kültür Merkezi’nde Halkın Katılım Toplantısı yapılacak.

Toplantıya başta yöre halkı olmak üzere ilgi duyan herkes katılım sağlayabilir.

Başvuru dosyasına ulaşmak ve proje hakkında daha fazla bilgi almak için tıklayınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.