30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


Konya Sanayi Sitesi Enerjisini Kendi Üretecek

KONYA (Enerji Portalı) – Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum,  yeni sanayi sitelerinin “iklim dostu sanayi dönüşümü” ilkesiyle inşa edileceğini ifade ederek bu sanayi sitelerinin ilk örneğinin Konya’ya nasip olacağını duyurdu.

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum , bir dizi programa katılmak üzere geldiği Konya’da, inşası süren yatırımları yerinde inceledi. Kent merkezindeki 108 bin metrekarelik millet bahçesi ve camisinin inşasında incelemelerde bulunan Kurum, gelinen son aşamayı yetkililerle değerlendirdi.

Kurum, ziyareti kapsamında geldiği Konya Sanayi Sitesi şantiyesinde, “Yeni sanayi alanlarıyla büyük Türkiye” hedefiyle 81 ildeki şehrin içerisinde kalan sanayi alanlarının tamamını daha yeni ve modern yerlere taşıdıklarını söyledi

Ankara, Trabzon, Uşak, Aksaray, Diyarbakır ve Kayseri’de 6 eski sanayi sitesini yeni yerlerine taşıdıklarını belirten Kurum, “Şu anda 26 sanayi alanımızda harıl harıl çalışıyoruz. Devamında 81 ilimizin tamamında, şehir içinde kalmış sanayi alanlarımızı dönüştürecek ve şehirlerin dışına taşıyacağız.” diye konuştu.

“Türkiye’de iklim dostu sanayi sitelerinin ilk örneği olacak”

Kurum, Konya’nın merkezinde kalan Eski Sanayi ve Karatay Sanayi Sitelerinin hem trafik sorununa hem de hava ve gürültü kirliliğine yol açtığına dikkati çekerek şöyle konuştu:

İklim dostu sanayi siteleri yapmak zorundayız. Kendi atığını dönüştüren, sürdürülebilir, havaya, suya, istihdama ve üretime fayda sağlayan sanayi sitelerini inşa edeceğiz. İnşallah bu da Konya’ya nasip olacak. Bir ilki gerçekleştiriyoruz, yeni sanayi sitemizi ‘iklim dostu sanayi dönüşümü’ ilkesiyle inşa ediyoruz. Yaptığımız bu sanayi sitemiz de Türkiye’de ‘iklim dostu sanayi sitelerinin ilk örneği olacak. Burada her aşamasında ‘sıfır atık sanayi‘ uygulamalarını hayata geçireceğiz. Türkiye’de ilk kez bir sanayi sitesi sıfır atığa tam uyumlu olarak inşa ediliyor. Bu anlamda sitemizin adı da Konya Sıfır Atık Sanayi Sitesi olacak. Bu bölgede sadece yeni yapılanları değil sanayi sitelerimizin tamamının aydınlatmasını güneş enerjisinden aldığı, yağmur sularının toplanarak bahçe sulamalarında ve üretimde kullanıldığı, atık suyun arıtılarak üretime ve şehre katma değer sağladığı önemli bir projeyi gerçekleştireceğiz. Bunu da ‘iklim dostu sanayi projesi’ olarak tarfi ediyoruz. Sayın Emine Erdoğan Hanımefendi’nin himayelerinde yürütülen Sıfır Atık Projesi çerçevesinde Konya Sıfır Atık Sanayi Sitesini inşa ederek Konya’da bir ilki gerçekleştirmiş olacağız.”

Elektriğini de kendi üretecek!

Sanayi sitesinde 4 etapta, 2 milyon 80 bin metrekare alanda, 2 bin 690 dükkanın ve 134 ticari alanın yer alacağını ifade eden Kurum, şunları söyledi:

“Bu sanayi sitemizin içerisine sıfır atık merkezimizi kuracağız. Atıklarımızı ayıracağız. Kendi kendine yetebilen, kendi elektriğini üretebilen, atık yağların toplandığı, yağmur sularının depolandığı bir sanayi tesisi hâline getireceğiz. Bunun yanı sıra bu sanayi sitemizi endüstriyel ortaklığa ve döngüsel ekonomiye uygun yaparak daha etkili, daha tasarruflu, daha verimli hâle getiriyoruz. İnşallah dükkanlarımızın hepsini en geç 2022 sonuna kadar tamamlayarak sanayicilerimize, esnafımıza, vatandaşlarımıza armağan edeceğiz.”

“Emisyon oranlarını azaltacak çalışmaları yapmak durumundayız”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan‘ın açıkladığı 2053 hedeflerini de hatırlatan Kurum, şunları kaydetti:

“Bunu, dünya ile paylaştı. Geçen hafta da Gazi Meclisimiz, Paris İklim Anlaşmasını kabul ederek Cumhurbaşkanı’mızın onayına gönderdi ve Türkiye için ye bir sürecin başlangıcındayız. Net sıfır emisyon hedefi doğrultusunda havamızı, suyumuzu ve ormanlarımızı koruyup iyileştirecek ve insanlarımızın yaşam kalitesini yükseltecek adımlar atmak zorundayız. Yenilenebilir enerji kaynaklarından çok daha fazla faydalanırken fosil yakıt tüketimini ve emisyon oranlarını azaltacak çalışmaları yapmak durumundayız. Bakanlık olarak biçok ülkede büyük projelere imza attık atmaya da devam edeceğiz.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.