30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


Konutlardaki Çatı ve Cephe GES İçin 20 kW Teklifi

ANKARA ( Enerji Portalı) – Konutlardaki çatı ve cephe güneş enerjisi kurulumlarında kurulu güç sınırının 10 kW’dan 20 kW’a çıkarılması için kanun teklifi verildi.

2018 yılında kanunlaşan “Konutlardaki çatı ve cephe güneş enerjisi kurulumlarındaki 10 kW kurulu güç sınırı” 20 kW çıkarılması konusunda 17 Aralık 2021 tarihinde kanun teklifi verildi. Kanun teklifindeki detaylar şu şekilde verilmiştir.

“Dünya nüfusunun hızla armasının yanı sıra üretimde meydana gelen artışa bağlı olarak enerji ihtiyacı kısıtlı kaynaklarla kaşılanmaktadır. Güneş enerjisinin de yer aldığı yenilenebilir enerji kaynakları son dönemde gerek karbondioksit salınımlarını azaltarak çevrenin korunmasına yardımcı olmaları, gerekse dışa bağımlılığın azalmasına ve istihdamın artmasına katkıda bulunmaları nediyle oldukça önemlidir. Bu kapsamda 193 sayılı Gelir Vergisi Kanununda, yenilenebilir enerji üretiminin teşvik edilmesi için muafiyet sınırı olarak öngörülen meskenlerin çatı ve cephesine kurulan güneş enerjisi santrallerinin kurulu gücünün 10 kW (10 KW dahil) olması şartının 20 kW ( 20 kW dahil) olarak değiştirlmesi amacıyla değişiklik yapılması amaçlanmaktadır.”

Kanun Teklifini İncelemek İçin Tıklayınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.