30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


Kontrolmatik, Güneydoğu’nun Enerji Altyapısını Yeniliyor

ŞANLIURFA (Enerji Portalı) – Kontrolmatik, DEDAŞ DMS/SCADA Akıllı Şebeke Yönetim Projesi ile Güneydoğu’nun enerji altyapısını yenilediğini duyurdu.

Dünyanın 25 ülkesinde 300’den fazla projeye akıllı enerji sistemleriyle fark katan Kontrolmatik,  DEDAŞ’ın Elektrik Dağıtım Şebekesi Rehabilitasyon Projesi kapsamında Şanlıurfa, Mardin ve Diyarbakır illerindeki 138 adet trafo merkezi yenileme kapsamının yanı sıra “Denetimli Kontrol ve Veri Toplama/Dağıtım Yönetim Sisteminin (SCADA/DMS)” projesini gerçekleştiriyor.

Üç ildeki elektrik dağıtım şebekesine ait Dağıtım Yönetim Sistemi, Kesinti Yönetim Sistemi, Teknolojik Altyapı ve Dijital Dönüşüm projesi Türkiye’de bu alanda gerçekleşen en büyük teknolojik altyapı dönüşüm projelerinden biri olma niteliğinde.

SCADA/DMS projesi, Şanlıurfa, Mardin ve Diyarbakır şehirleri mücavir alanlarındaki elektrik dağıtım sistemlerinin, kurulacak Kontrol Merkezlerinden haberleşme sistemi aracılığıyla uzaktan izlenmesi, kontrol edilmesi ve yönetilmesi sağlanıyor.

Elektrik dağıtım sistemlerinin gerçek zamanlı izlenmesi sayesinde:
>> Arızalardan ve arıza kaynağından anında haberdar olunacak,
>> Arızalı kısımlar izole edilerek ring dağıtım şebeke sistemi vasıtasıyla şebekenin diğer kısımlarına enerji sürekliliği sağlanacak.

7 gün 24 saat esasına dayalı çalışan SCADA birimi…

Bu proje; dağıtım sisteminin gerçek zamanlı olarak izlenmesi sayesinde kesintilere anında müdahale edilebilen:

Ring şebeke bulunan bölgelerde saha personelinin arızaya müdahale etmesinden önce kesintilerin önüne geçilebilen dijital bir altyapı projesidir.

Ayrıca; 7 gün 24 saat esasına dayalı çalışan SCADA birimi ile anlık olarak aldıkları verileri saha elemanlarına aktararak şebekenin yük durumunu analiz edip bu doğrultuda aksiyon alınmasını sağlayarak kayıpların minimuma indirmesi sağlanıyor.

Kurulan CCTV kamera sistemleri  ile trafo merkezlerinin, siber güvenlik sistemleri ile de SCADA /DMS sistemlerinin güvenliği en üst seviyeye çıkarıldı.

Proje sayesinde ülkemizde elektrik kayıp kaçak oranı en yüksek olan bölgemizde kayıp-kaçak oranında önemli iyileşmeler kaydedilecek. Böylece elektrik arz güvenliği sağlanarak hem müşteri tarafında işletme gelirleri hem abone tarafında memnuniyet arttırılacak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.