30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


Kontek, ESCO Modeliyle Enerji Maliyetlerini Azaltıyor

İZMİR (Enerji Portalı) – Kontek, enerji maliyetlerini azaltmak isteyen fabrikalar ve işletmelerle ESCO modeliyle çalışıyor!

Kontek, enerji verimliliği konusundaki 25 yıllık tecrübesini ve teknik bilgisini paylaşmak, analiz ve projelendirmeden uygulama ve ölçümlemeye kadar süreçteki tüm çalışmaları yapmak, anahtar teslim mühendislik çözümlerinin yanı sıra, finansal çözümler de sunmak için, enerji maliyetlerini azaltmak isteyen fabrikalar ve işletmelerle ESCO modeliyle çalışmaktadır.

Hedefimiz enerji ihtiyacını önce verimlilik çözümleriyle azaltmak, kalan ihtiyacı ise yenilenebilir enerji kaynakları ve entegre hibrit çözümleri ile karşılamak!

Yenilenebilir enerji, enerji verimliliği ve otomasyon konularındaki tecrübelerini birleştirerek ESCO iş modelini geliştiren Kontek, AC motor kontrol uzmanlığı ile, Demir-Çelik, Çimento, Petro-Kimya, Maden ve Tekstil sektörlerinde Pompa, Fan, Kırıcı, Vinç, Chiller, Kompresör uygulama alanlarında sistemin konfor ve ihtiyaçlarından ödün vermeden proses geri bildirimleri ile devir optimizasyonu yaparak enerji verimliliği projeleri geliştiriyor.

ESCO Avantajları Nelerdir?

Enerji verimliliği ve tasarrufunun ‘’Yeşil bir dünya yaratmak ve onu korumak’’ ilkesini esas alan bir kazan-kazan modeli olan ESCO ile işletmenin yatırım maliyeti olmadan enerji maliyetleri azaltılır ve konfor şartları iyileştirilir. İşletme, enerji verimliliği çözümleri ile sağlanan tasarruflarla yatırım yapmış olur ve enerji fiyat artışlarından etkilenmez.

ESCO Süreçleri

1) Ön Çalışma

Mühendislerimiz, işletmenizdeki mühendis ya da teknik personelden ön bilgi alır, saha turu yapar. Enerji verimliliği yapılabilecek uygulama adımları ve prosesler belirlenir. Yapılacak çalışmaları ve tahmini enerji tasarrufu miktarını içeren Ön Çalışma Raporu hazırlanır. 

2) Niyet Mektubu

Kontek’ in yatırım değerlendirme denetimi yapmasının istenildiğine dair Niyet Mektubu hazırlanır.

3) Analiz ve Projelendirme (Yatırım Değerlendirme Denetimi)

Enerji verimliliği sağlayacak cihazlar takılır, ölçüm yapılır ve Analiz Raporu hazırlanır. Yatırımın değerlendirmesi ve finansal fizibilitesi yapılır.

4) Sözleşme

Sözleşmeye konu projenin dizaynı, yapılışı, garantisi, finansmanı ile ilgili koşullar netleştirilerek Enerji Performans Sözleşmesi imzalanır.

5) Proje Yönetim ve Uygulama

Proje çalışmaları gerçekleştirilir, proseslerde verimlilik sağlayacak uygulamalar tamamlanır.

6) Ölçme ve Doğrulama

Enerji tasarrufu miktarı ölçülerek raporlanır, sağlanan performansın doğrulaması yapılır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.