30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


Konar, Hibrit Enerji Santralleri İçin Çalışmalarını Tamamladı!

İZMİR (Enerji Portalı) – Kontek, Solar birimi olan Konar ile uzun zamandır yürütmekte olduğu ‘’GES ile Entegre Hibrit Enerji Santralleri’’ çalışmalarını tamamladı.

31062 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan “Yenilenebilir Enerji Kaynaklarının Belgelendirilmesi ve Desteklenmesine İlişkin Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik” ile Hibrit Enerji Santrallerinin önü açıldı!

Endüstriyel otomasyon ve yenilenebilir enerji alanlarında 25 Yılı aşkın tecrübesi ile birçok otomasyon, taahhüt ve güneş enerjisi santrali projesine imza atmış olan Kontek, Solar birimi olan Konar ile uzun zamandır yürütmekte olduğu ‘’GES ile Entegre Hibrit Enerji Santralleri’’ çalışmalarını tamamladı.

Santralinizdeki enerji üretim açığını kapatıyoruz!

Rüzgar Enerjisi (RES), Jeotermal Enerji (JES), Hidroelektrik Enerji (HES), Biyokütle-Biyogaz Enerji (BES), Termik Santraller ve Kojenerasyon-Tijenerasyon santrallerindeki enerji üretimini destekleyen, Ana Enerji Üretim Santraline, Yardımcı Enerji Üretim Santrali olarak GES entegre sistemleri kuruyoruz. Kontek, hibrit enerji santrali projelerinde titiz ön mühendislik çalışmalarını takiben analiz ve boyutlandırma çalışmaları, şebeke entegrasyonu, izleme ve raporlama çözümlerini içeren, sadece GES kurulumunun çok ötesinde bir değer mühendisliği vaat ediyor.

Hibrit Entegre Sistemlerde Konar farkları!

Kontek’in 25 yılı aşkın endüstriyel otomasyon tecrübesi ile Konar’ın 130 MWp‘lik EPC tecrübesi bu projelerde birleşerek Kontek’in Hibrit Mühendislik yapısının yaşayan örneğini sergileyecek. Kontek; Elektrik Taahhüt, Otomasyon, Ürün Satış, Solar EPC, İzleme ve Raporlama gibi birbirini destekleyen ve bir araya gelerek büyük bir sinerji oluşturabilen 5 ana birimi ile sektöründe “organik” yapıda bir firmadır. Özellikle iştiraki olduğu şirketlerden Solarify’Güneş Enerjisi Santrallerinde Yapay Zeka ile İzleme ve Analiz Platformu’’ ile öne çıkacak olan Kontek; Solarify tabanlı Hybrid Power Plant Controller sayesinde, hem ana hem de destekleyici enerji santralinin üretimlerini, kayıpları, şebekeye verilebilir üretilmiş enerjiyi ve enerji kalitesini monitor ederek hibrit santralin en yüksek verimde, lisans gücünü aşmadan çalışmasını sağlayacak!  

Hibrit Enerji Santralleri projeleri ile kendi organik yapısını projelere taşıyacak ve bu projelerde tüm birimleri ile üstün bir mühendislik hizmeti verecek!’’

Sistem Aşamaları:  

Hibrit Enerji Santrallerinin avantajları neler?

Tüm RES, JES, HES, BES, Kojen/Trijen veya Termik Enerji Santrallerine GES entegrasyonu ile hibrit enerji santrallerinde ortak olarak;

  • Santral alanlarında bulunan kullanılabilir boş ve atıl durumdaki alanlar efektif olarak kullanılırken, enerji üretim kayıplarının karşılanması ve daha verimli enerji üretimi sağlanacak!
  • Buna ek olarak, Hibrit Enerji Santrali seçeneklerinde, Trafo, OG Hücre ve ENH birim maliyetlerinde ciddi oranda tasarruf elde edilecek!
  • Rüzgar Enerjisi Santrallerinde, daha stabil şebeke ve daha sağlıklı V-f kontrolü sağlanırken, düşük rüzgar rejimlerinde ya da rüzgar olmadığında şebekeye enerji iletimi devam edecek.
  • Jeotermal Enerji Santrallerinde, kuyu başı pompası, re-enjeksiyon pompası, soğutma suyu pompası, soğutma kulesi fanları, vakum pompası gibi enerji ihtiyacı yaratan işletme giderlerinin karşılanması hedeflenirken, iç ihtiyacı enerjisi yüksek oranda karşılanabilecek.
  • Hidroelektrik Enerji Santrallerinde, Yüzer-GES sistemlerinin kurulumu öncelikli olarak Baraj tipi santrallerde havzada bulunan suyun buharlaşmasını önleyerek doğaya katkı sağlarken, daha fazla su kapasitesi ile HES enerji üretim hacmini artıracak. Su üzerine kurulan GES sisteminde PV Panelin ortam sıcaklığından kaynaklı kayıpları azalacak ve ~15% daha yüksek verimli GES projeleri hayata geçecek.
  • Termik Santrallerde; Gelecek nesillere daha temiz bir dünya bırakmak için sera gazı emisyonunu azaltma noktasında çok kritik bir rol üstlenirken, işletme ihtiyaç elektrik giderlerini minimize edebilecek.
  • Kojen/Trijen Santrallerinde;  gün içerisinde düşük tüketim rejimlerinde enerji üretimi yaparak, sistemin verimini artıracak.
  • Biyokütle/Biyogaz Enerji Santrallerinde ise, kaynak tedariği süreçlerine katkı sağlaması yanında, daha verimli enerji üretimi için sağlıklı bir destek mekanizması oluşturulacak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.