30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


KÖMÜRDER ile TERSANED Arasında Yerli Kömür İle İlgili Anlaşma Yapıldı

İSTANBUL (Enerji Portalı) – KÖMÜRDER ile TERSANED arasında yerli kömür ikamesine ilişkin niyet protokolü imzalandı.

Kömür Üreticileri Derneği (KÖMÜRDER) ile Termik Santral ile Elektrik Üreticisi Sanayici ve İşadamları Derneği (TERSANED) arasında yerli kömür ikamesine ilişkin niyet protokolü imzalandı. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez’in de katıldığı 5 Aralık 2018 tarihinde gerçekleştirilen toplantıda imzalanan anlaşma ile kömür ithalatının azaltılıp yerli kömür kullanımının artırılması hedefleniyor.

Ankara’da gerçekleştirilen törende konuşan Bakan Dönmez KÖMÜRDER ve TERSANED arasında imzalanan protokolle kömür ithalatının azaltılması yönünde önemli bir adım daha atıldığının altını çizerek:

“Burada madenlerimize ve özelde de yerli kömür üretimine her zaman ayrı bir önem gösterdik. Bildiğiniz üzere ‘daha çok yerli, daha çok yenilenebilir’ diyerek yerli kömür atağımızı başlatmıştık. Hem devlet eliyle hem de özel sektör marifetiyle hamlelerimizi güçlendirerek sürdürüyoruz.

Bugün termik santrallerde kullanılmak üzere yaklaşık 23 milyon ton kömür ithal ediyoruz. Bu protokolle birlikte, ithal kömürün ilk aşamada yüzde 10’luk bölümünü yerli kömürle ikame edeceğiz. Sonrasında bu rakam artarak devam edecek. Böylece 4,6 milyon ton yerli ikameyle 414 milyon dolar ülke içerisinde kalacak ve cari açığın kapanmasına hatırı sayılır bir miktarda katkı yapmış olacağız. Sadece bu protokolü takiben yapılacak yerli kömür üretimiyle dahi; yaklaşık 12,5 milyar kWh’lık elektriği yerli kaynaklardan elde edeceğiz. Yani Ankara’nın bir yıllık elektrik tüketimi kadar bir üretimi bu protokol sayesinde karşılamış olacağız. Öz kaynaklarımızdan yapılacak bu elektrik üretimiyle enerjide dışa bağımlılığımız daha da azalacak. Böylece, “Bağımsız Enerji, Güçlü Türkiye” hedefimize daha da yaklaşmış olacağız.” diye belirtti.

Yerli kaynaktan sağlayarak maliyetlerinin düşürülmesi ve döviz baskısının azaltılması hedefleniyor…

İmzalanan Protokol kapsamında; yurt içinde faaliyet gösteren kömür santrallerinde yerli kömürün kullanımı teşvik edilecek. Diğer taraftan yerli kömür fiyatının belirlenmesine yönelik kriterler de protokol kapsamında yer alıyor. Protokol ile Hükümet politikasına uygun olarak yerli kömür üretiminin artırılması, ülke rezervlerinin değerlendirilmesi, ithal kömür ikamesinin azaltılması ve döviz açığının azalmasına katkı koyulması sağlanacak. Aynı zamanda kömürlü santrallerin hammadde girdilerini yerli kaynaktan sağlayarak maliyetlerinin düşürülmesi ve döviz baskısının azaltılması hedefleniyor.

İşleyişi takip etmek için bir komite kurulacak…

Protokolle yerli kaynaklarımızın enerji üretimindeki ağırlığı artırılırken, aynı zamanda yatırımcılar tarafından doğrudan ve dolaylı birçok istihdam alanı da oluşturulacak. Protokolün işleyişini takip etmek amacıyla tarafların ve Bakanlığın temsilcilerinin katılacağı bir komite kurulacağına işaret eden Bakan Dönmez:

“Ülkemizde üretimin her geçen gün arttığı, ithalatın azalıp ihracatın rekor kırdığı bir dönemi yaşıyoruz. Üreten ve üreterek büyüyen Türkiye yolunda, sanayiden tarıma, yazılımdan turizme kadar her alanda enerjiihtiyacımız da aynı oranda artıyor. Bu ihtiyacı yerli kaynaklarımızı azami ölçüde kullanarak karşılayacağız. Aynı zamanda enerji teknolojilerine yaptığımız yatırımlarla da bu alandaki dijital ve teknolojik değişime de öncülük ediyoruz. Ham maddeden uç ürüne kadar tüm üretim süreçlerini yerli kaynaklar ve yerli imkanlarla sağlayarak bu alanda yeni bir başarı hikayesi yazacağız.” diye ifade etti.


İlgili Konular:

Bakan Dönmez: “İthal Kömür Yerine Yerli Kömür Kullanmalıyız”

Dönmez: “İthal Kömürle Çalışan Santrallerde Yeni Dönem Başlayacak”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.