30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


“Kömür Vazgeçilmez Bir Enerji Kaynağıdır”

MALATYA (Enerji Portalı) – İnönü Üniversitesi Maden Mühendisliği Cevher Hazırlama Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. İsmail Bentli, taş kömürü ve linyitin günümüzde vazgeçilmez bir enerji hammaddesi olduğunu söyledi.

İnönü Üniversitesi Maden Mühendisliği Cevher Hazırlama Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. İsmail Bentli Türkiye’de kömürün yeri ve önemi hakkında bilgi verdi. Türkiye’de linyit, taş kömürü ve turba adlı üç çeşit kömürün olduğunu ifade eden Bentli, bunların arasından taş kömürünün stratejik öneme sahip bir maden olduğunu, linyitin ise günümüzde yakıt olarak kullanıldığını belirtti.

“Türkiye’de elektrik enerjilerinin 3’te 1’ini kömürden elde etmekteyiz.”

Taş kömürü ve linyitin günümüzde vazgeçilmez bir enerji hammaddesi olduğunu söyleyen Bentli, “Türkiye’de elektrik enerjilerinin 3’te 1’ini kömürden elde etmekteyiz. Dolayısıyla kömür günümüzde çok büyük bir öneme sahiptir. Tek sıkıntımız kömürün çevreye zarar vermesi ve havayı kirletmesi sebebiyle sadece termik santralde yakılmasına izin verilmesidir.” dedi.

“En son araştırılan değerlere göre 15 milyar ton linyit rezervimiz mevcut.”

Kömürün diğer fosil enerji kaynakları gibi olmadığını belirten Bentli, petrol ve doğal gazın belirli bir alanda rezervi bulunurken, kömürün dünyanın her yerine yayılmış bir durumda olduğunu ve dünyanın her bölgesinde kömür rezervi yapıldığını belirtti. Bununla birlikte Bentli, kömürün rezerv ve bulunma açsısından daha avantajlı bir konuma sahip olduğunu ifade ederek, “Ülkemizde de yeterince büyük miktarda linyit rezervi var.  En son araştırılan değerlere göre 15 milyar ton linyit rezervimiz mevcut. Sadece son 10 yılda Elbistan’da yaklaşık 3 milyar ton linyit tespit edildi. Bu da rezervimizin yüzde 25 artmasına neden oldu.” diye aktardı.

“Yapılması gereken en önemli nokta temiz kömür teknolojileri kullanmaktır.”

Bentli, ülkemizde belirli bir dönemde daha temiz olması nedeniyle doğal gaza yönelmelerin olduğunu, ancak şu sıralar tekrar kömür arama faaliyetlerinin artmış olduğunu kaydederek şunları dile getirdi:

“Araştırmaların gösterdiği sonuçlara göre doğal gaz ve petrolün belirli bir ömrü vardır. Ancak kömür için bu sürenin 400 yıl olduğunu biliyoruz. Bu nedenle kömür daha önemli bir noktadadır. Kömürün dünyanın her tarafında bulunması ve kolay çıkarılması da diğer önemli avantajdır. Burada yapılması gereken en önemli nokta temiz kömür teknolojileri kullanmaktır.”

Kömürün çevreye zarar vermesini engellemek için ne gibi teknolojiler kullanmalıyız?” sorusuna cevap aranması gerektiğini dile getiren Bentli, üniversitelerin de bu konuyu araştırmaları gerektiğini ve “Üniversite Sanayi İşbirliği” ile ilgili bir çalışma yürütmeleri gerektiğini söyledi.

“Malatya’da dördüncü termik santral kurulması planlanıyor.”

Bentli, İnönü Üniversitesi bünyesinde 2011 yılından beri bu konu üzerinde çalıştığını belirterek, “Buraya geldiğimden beri linyitlerimizi en iyi şekilde nasıl değerlendirebiliriz ve nasıl teknolojik ürün elde edebiliriz diye bölgede ciddi bir araştırma yaptık. Malatya’da Arguvan ve Elbistan linyiti var. Oraya dördüncü termik santral kurulması planlanıyor. Faaliyete geçmek üzeredir.” dedi.

Kaynak: Malatya Son Söz Gazetesi

Son Dakika Enerji Haberleri için enerjiportali.com/son-dakika-enerji-haberleri Bağlantısını Ziyaret Edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.