30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


“Kombiler Elektrik Tüketiminde Evdeki Bir Diğer Buzdolabı Gibidir”

İSTANBUL (Enerji Portalı) – DEK, elektrik faturalarının kışın yükselmesi ile ilgili “Elektrik Faturaları Kışın Neden Yüksek Gelir?” isimli bir araştırma yaptı. Araştırmada, “8-10 LED kadar elektrik tüketen kombiler elektrik tüketiminde evdeki bir diğer buzdolabı gibidir.” denilerek kombilerin elektrik tüketimine dikkat çekildi.

Dünya Enerji Komisyonu (DEK) Türk Milli Komitesi, elektrik faturalarının kışın yükselmesi ile ilgili “Elektrik Faturaları Kışın Neden Yüksek Gelir?” isimli bir araştırma yaptı. Araştırmada, “8-10 LED kadar elektrik tüketen kombiler elektrik tüketiminde evdeki bir diğer buzdolabı gibidir.” denilerek kombilerin elektrik tüketimine dikkat çekildi.

Çalışmada yazarın faturasından alınan gerçek örnekler ile elektrik faturasının kışın neden yüksek geldiği ve sene sene neden farklı olduğu anlatılarak dağıtım şirketinden 2017 yılından bu yana elde edilen veriler inceleniyor.

Faturasına bakacağımız ev için Mayıs ve Ocak dönemlerinde yüksek çözünürlüklü dakika bazında tüketim verilerine bakılan analizde, kışın bir yandan buzdolabı çalışmakta, diğer taraftan ise kombi motoru çalışıldığı durum irdeleniyor.

Araştırmada, “Kışın elektrik tüketimi bahar aylarının hatta yaz aylarının 2 katından fazladır. Alınan verileri normalize eder isek klimasız bir evde yazın 1 olan talebin kışın en soğuk günlerde 2,2 katına çıktığı görülecektir.” diye ifade ediliyor.

Çalışmanın sonucu olarak ise şu tespit yapılıyor:

“Kışın özellikle soğuk başlayan bir sonbahar veya Mart’ın tamamına uzayan bir soğuk hava döneminde elektrik faturalarında çok ciddi bir artış görülmektedir. Aslında elektrik faturaları bir anlamda doğalgaz faturalarının da bir türevi gibidir. Doğalgaz tüketimi arttıkça kombilerin elektrik motorları da daha çok çalışmakta ve elektrik tüketmektedir. Kısacası 8-10 LED kadar elektrik tüketen kombiler elektrik tüketiminde evdeki bir diğer buzdolabı gibidir.”

Çalışmanın tamamına buradan ulaşabilirsiniz: DEK_Elektrik Faturası Analizi

Elektrik Üretimi Vergilerinde Yeni Bir Gelişme Yaşanıyor

Elektrik Fiyatları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.