30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


Kolombiya, MWh Başına 2 Dolara Yakın Bir Tasarruf Hedefliyor!

KOLOMBİYA (Enerji Portalı) – Kolombiya hükümeti tarafından yerel olarak yayınlanan açıklamada, seçilecek projelerin Aralık 2022’den itibaren enerji üretmeye başlaması ve toplam sözleşmeli enerji üretiminin yıllık yaklaşık 3,443 GWh olması beklendiği belirtildi.

Kolombiya hükümeti tarafından yerel olarak yayınlanan açıklamada, seçilecek projelerin Aralık 2022’den itibaren enerji üretmeye başlaması ve toplam sözleşmeli enerji üretiminin yıllık yaklaşık 3,443 GWh olması beklendiği belirtildi.

Kolombiya Cumhuriyeti Maden ve Enerji Bakanlığı, yenilenebilir kaynaklardan daha fazla üretim tesisini dahil etme niyetini açıkça belirtti. Bu hafta, Bakan María Fernanda Suárez, hükümetinin izleyeceği politikaları paylaştı.

Kolombiya’da, yenilenebilir gündem önemlidir, en azından 1500 MW yenilenebilir enerji sağlama hedefi belirlendiğini ifade edern Başkan Duque, “Belirlediğimiz politikalar 2022 itibariyle yeni yenilenebilir enerji kaynaklarındaki tüm enerji matrisinde % 10’una yakın olacağımız anlamına geliyor. Kolombiya, hidroelektrik santralleri yoluyla zaten %70 yenilenebilir enerjiye sahip ve daha temiz bir matris elde edeceğiz çünkü güneş ve rüzgar teknolojisini tanıtacağız.” dedi.

Kolombiya hükümeti, 2050 yılına kadar ulaşmayı hedeflediği planında dikkat çekici ifadelerden biri ise şöyle oldu:

“En kötü senaryoda, 474 MW’lık rüzgar enerjisi ilavesi, 143 MW güneş enerjisi, 275 MW jeotermal enerji ve 314 MW biyokütle ile kojenerasyon hedefleniyor. Sistemin marjinal maliyeti bakımından, bu yenilenebilir enerji kaynaklarının eklenmesi, genişlemenin kömür santrallerinin eklenmesiyle yapıldığı baz senaryoya göre 2 ABD Doları / MWh’a yakın bir tasarruf sağlayacaktır.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.