30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


Kocaeli GES’ten kazanacak

İSTANBUL (Enerji Portalı) – Kocaeli Büyükşehir Belediyesi tarafından 19 dönüm arazide kurulan Güneş enerjisi santralinden (GES), yılda 755 bin lira gelir elde edilmesi hedefleniyor.

Büyükşehir Belediyesi, Başiskele ilçesindeki Kullar Atıksu Arıtma Tesisi üzerinde kurulan güneş enerji panelleriyle üretilecek elektrikle yılda 1 milyon 350 bin kilovatsaat enerji sağlayacak.

Çalışmaların devam ettiği ve 3,3 milyon liraya mal olacak projeyle yıllık 755 bin lira da gelir elde edilmesi planlanıyor.

İSU Genel Müdürlüğü, işlettiği tesislerin enerji maliyetlerini azaltmak için baraj ve isale hatları üzerinde HES tesisleri, güneş enerjisinden yararlanmak için de güneş enerji sistemi yatırımları yapıyor.

Böylece, kurumun enerji gidelerinin azaltılması düşünülen projelerle, Türkiye’nin enerjisine de enerji katılmasını amaçlanıyor.

Bu arada, Kandıra Namazgah Barajı çevresinde kurduğu güneş enerji panelleriyle elektrik üretmeye başlayan Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, yılda 4 milyon 470 bin kilovatsaat enerji elde edecek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir