30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Atık Bertaraf ve Enerji Üretim Tesisi ÇED Olumlu Raporu Aldı

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi tarafından Atık Bertaraf ve Enerji Üretim Tesisi yapılacak.  Tesis için hazırlanan ÇED raporu olumlu kararı çıktı.

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi (KBB) tarafından Kocaeli İli, İzmit ve Derince İlçeleri sınırlarında yer alan 20,42 ha (204.216,78 m2 ) ’lık ormanlık alanda yapımı planlanan “Atık Bertaraf ve Enerji Üretim Tesisi” Projesi yapılacak.

Bu kapsamda yapılması planlanan projenin esas amacı; Kocaeli’nde ev, işyeri, okul, sanayi vb. kaynaklardan toplanan evsel nitelikli atıkların ulusal ve uluslararası mevzuata uygun şekilde, ileri teknoloji yöntemler kullanılarak bertaraf edileceği bir “Atık Bertaraf ve Enerji Üretim Tesisi” nin kurulmasıdır. Kurulacak olan tesiste atıkların yakılması neticesinde ortaya çıkan ısıdan faydalanılarak ısı ve elektrik enerjisi elde edilmesidir. Kocaeli İli, İzmit ve Derince İlçeleri sınırlarında planlanan “Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Atık Bertaraf ve Enerji Üretim Tesisi” 204.216,78 m2 alanı kapsamakta olup 12.236,65 m2 yeşil kuşak olarak bırakılmıştır. Bu alanın 118.871,07 m2 kısmı II. Sınıf Düzenli Depolama Alanı , 73.109,06 m2 kısmı yakma tesisi, çevre kullanımı ve yol alanıdır.

Kurulması planlanan Atık Bertaraf ve Enerji Üretim Tesisi 2.250 ton/gün atık bertaraf edilebilecek kapasitede tasarlanmakta olup, 35-40 MW elektrik enerjisi üretme kapasitesine sahip olacaktır. Tesis üç hattan oluşacak olup, nüfus ve atık projeksiyonları göz önünde bulundurularak bir hat ilave edilebilecek şekilde planlanmaktadır. Tesis; atık KOCAELİ BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ ATIK BERTARAF VE ENERJİ ÜRETİM TESİSİ 7 depolama bunkeri, atık yakma fırını, buhar kazanı, enerji üretim ünitesi ve baca gazı arıtma üniteleri ve II.Sınıf düzenli depolama alanından oluşacaktır.

2.250 ton/gün atığın yakılarak bertaraf edileceği şekilde dizayn edilecek olan tesiste oluşan atık ısı kullanılarak, ~125.000-200.000 hanenin ihtiyacına denk gelen 35-40 MW elektrik enerji üretimi sağlanacaktır. Tesisin faaliyete geçmesi için planlanan süre; İnşaat süresi yaklaşık 3 yıl, deneme işletmesi 1 yıl olmak üzere toplam 4 yıldır. Proje için Çevre ve Şehircilik bakanlığının sitesinden ÇED süreci olumlu olarak değerlendirildiği açıklanmıştır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.