30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


Kobalt Nedir? Nerelerde Kullanılır?

Kobalt Nedir? Nerelerde Kullanılır? Özel Kullanım Alanlar Nelerdir?

Kobalt çok farkında olmazsak sürekli hayatımızın içinde yer almaya başladı. Nasıl mı? diyeceksiniz. Elektrikli Arabalardan, cebimizdeki Cep telefonların’ın bataryalarına kadar büyük küçük kullandığımız pek çok  elektronik cihazın bataryalarının temel maddesini Kobalt oluşturuyor.

Kobalt Ne Zaman Kim tarafından Bulundu?

Kobalt; Almanca “kötü ruh, cin veya gulyabani” deyişlerinin karşılığı olan “kobolt” kelimesinden türetilmiş. Kobalt, sert ve koyu renge sahip, dayanıklı ve oksitlenmeye karşı dirençli bir metaldir. Antik çağlarda içeriği tam anlaşılmadan boya maddesi olarak kullanılmış. Nikele oranla keşfi daha geç gerçekleşmiş bir metal  olan Kobalt, İsveçli kimyager ve mineralog George Brandt tarafından 1735 yılında bulunmuştur.

MÖ 3000’li dönemde Pers İmparatorluğu’nda kullanıldığı saptanan kolye boncukları, Mısır heykel ve heykelcikleri, Ming Hanedanı döneminde yer alan mavi porselen tabak ve vazolarda, Çin’deki Tang Hanedanı dönemine ait camlarda kobalt kullanıldığı anlaşılmıştır.

Yerkabuğunda 0,001 oranında yer alan kobalt; demir, nikel, bakır, çinko ve mangan gibi cevherlerden bir yan ürün olarak sağlanır. Saf kobaltın maden halinde kullanıldığı yerler az olup farklı alaşımların bileşiminde yüksek oranlarda kullanılır.

Kobalt Nerlerde Kullanılır?

  • Cam ve metal birleştirmelerinde, jet motoru gaz türbinlerinde
  • Paslanmaz çelik üretiminde
  • Mıknatıslar ve veri saklama cihazlarında
  • Jet Motoru gaz türbinlerinde bulunan süper alaşımlarsa
  • Elektrolizle kaplama işleminde
  • Elektronik eşyalarda kullanılan yüksek kapasiteli lityum pillerde
  • Boya sektöründe renk verici pigmentlerde
  • Petrol, seramik ve cam sanayinde Kobalt’ın geniş bir kullanım alanı bulunmaktadır.

Kobalt’ın Kimsayal Yapısı Nasıldır?

Kobalt kimyasal sembol ‘Co’ şeklinde geçer. Element tablosunun VIII-B grubunun 4. periyodunda bulunan  alan metal grubundadır. Aynı grupta yer alan demir ve nikel ile benzer spesifikasyonlar gösterir. Atom ağırlığı 58,933200, atom numarası 27’dir. Dövülgen bir katılığa sahiptir, metaliktir. Erime noktası 1493 derece, kaynama noktası 3100 derecedir. 300 derecede oksitlenir; oksitlenme kabiliyeti demirden azdır.

3 yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.