30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


Kobalt Fiyatı Batarya Tüketimin Artmasıyla Yükseldi

Elektrikli araçlar ve akıllı telefon ve pek çok elektronik cihaz başta olmak üzere birçok teknolojinin hemen her alanındaki bataryalarında kullanılan kobalt fiyatı yükseldi.  Şubat 2016’da 21 bin 750 dolar olan madenin ton başına fiyatı, 22 Mart itibarıyla rekor artışla 95 bin 250 dolar seviyesine yükseldi.

Giyilebilir teknolojik ürünlerden tutunda cebimizdeki Akıllı telefonlara, laptop ve hemen her türlü elektronik cihazda ve hatta elektrikli arabaların enerji depolamasında yer alan bataryaların ana madderi arasında Kobalt bulunuyor.

Kobalt talebi global ölçekte rekor seviyeye ulaşmış durumda. Pek çok teknolojik şirketin Kobalt‘a yatırım yapacağını duyurması ve Demokratik Kongo Cumhuriyeti’nde yüksek vergiler sebebiyle Kobalt fiyatları son iki yılda yüzde 334 arttış göstermiş durumda.

Londra Metal Borsası analizlerini doğruştusunda Kobalt‘ın Şubat 2016’da 21 bin 750 dolar olan ton başına fiyatı, 22 Mart itibarıyla 95 bin 250 dolara ulaştığı gözüküyor.

Amerika Birleşik Devletleri Jeolojik Araştırmalar Merkezin’ce küresel kobalt üretiminin geçen yıl yüzde 1 azalarak 110 bin ton olduğu açıklandı. Alternatif bulunmadığı müddetçe Kobalt‘a olan talep artacak üretiminse aynı bile kalması demek ilerleyen dönemlerde Kobaltın yeni rekor seviyelere ulaşacağını en kolay göstergesi denilebilir.

Kobalt madeninin en çok bulunduğu Demokratik Kongo Cumhuriyeti, ortalama 3,5 milyon tonla dünyada kanıtlanmış kobalt rezervlerinin yarısını elinde bulunduruyor. Demokratik Kongo Cumhuriyetinden sonra ise 1,2 milyon tonla Avustralya 2. sırada bulunuyor.

Elektronik cihazların artmasının yanı sıra hızla yükselişe geçen elektrikli araçlarında kobalt tüketimini arttırması sebebiyle Kobalt‘ta yıllık toplam talebin 120 bin tonun üzerine çıkması ön görülüyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.