30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


KMÜ Enerji Sistemleri Mühendisliği Bölümü Kapatılmamalı

Vural Cantuğ Akkaş (Köşe Yazısı) – Değerli okuyucular,

Bugün sizlerle geçtiğimiz Cuma günü YÖK’ün 2019 yılı Yükseköğretim programları ve kontenjanları kılavuzunu yayınlaması ile fark etmiş olduğum ve beni üzüntüye boğan bir durumu sizlerle paylaşmak istemekteyim. Biz Enerji Sistemleri Mühendisleri, ülkemizin enerjide dışa bağımlılığına, enerji güvenliğine, enerji sektörünün her yönüne çözümler üretecek, ülkemizi muasır medeniyet seviyelerine ulaşması için çaba sunacak bireyleriz.  Bir Enerji Sistemleri Mühendisi olarak da meslektaş adayı arkadaşlarımla yakından iletişim kurarken onları geleceğimiz olarak hazırlayan Enerji Sistemleri Mühendisliği Bölüm’lerini de yakından takip etmekteyim.

Buradan yola çıkarak da özellikle kendi içerisinde bulunduğum güneş enerji sektöründe en çok kurulu gücün olduğu Konya’ya yakınlığı ve Karaman’da bulunması sebebiyle dikkatimde olan ve bilgi sahibi olduğum Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi Enerji Sistemleri Mühendisliği Bölümü’ne ne yazık ki 2019 yılı Yükseköğretim programları ve kontenjanları kılavuzunda kontenjan tanınmadığı durumu gözüme çarptı. 2010 yılında kurulmuş, 2012-2013 yılında lisans öğrencisi alınımına başlamış, 12 adet akademik personel bulunduran, 61 mezun veren ve önümüzdeki süreçte 131 potansiyel mezunu olan, önemli laboratuvar altyapısı, yatırımları ve konumu olan Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi Enerji Sistemleri Mühendisliği Bölümü YÖK tarafından eğer kontenjanlarda güncellemesine gidilmez ise kapanma tehlikesi ile karşı karşıya.

Ayrıca şunu da belirtmek gerekir ki, bölüm için ciddi bir alt yapı yatırımı yapılmış ve enerji verimliliği merkezi yatırımları da söz konusu ve de bölge enerji ihtisas bölgesi olarak da belirlenmiş durumda. Bu enerji verimliliği merkezinin kurulumu tamamlanmış olup 2019 yılı içerisinde faaliyete geçecek, merkez ise Türkiye’nin 3. Enerji verimliliği merkezi olacak, buradaki önemli hususlardan biri de bu merkezin bölümle olan ilişiği. Şunu da atlamamak gerekir ki Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi’nin stratejik planlamasının üç ayağından biri de enerji. Enerji ihtisas bölgesi seçilen Karaman’da tüm alt yapı kurulmuş ve yüksek oranda yatırım yapılmış olmasına rağmen, Enerji Sistemleri Mühendisliği bölümüne kontenjan bu sene verilmemiş ve bu durum piyasanın kaliteli mühendis yetiştirilebilecek altyapıya sahip bir bölümün kapatılacağı ve yapılan yatırımların karşılıksız kalacağını göstermektedir. Umarım bu durum değişir, bunun yerine özellikle bazı alanlarda yetkinlikler sağlanıp üniversite adayları noktasında teşvik yoluna gidilerek bölümün kapatılmasının önüne geçilir.

Vural Cantuğ Akkaş
Enerji Sistemleri ve Makine Mühendisi,MBA
@vcantugakkas vcantugakkas.wordpress.com

Vural Cantuğ Akkaş’ın Diğer Köşe Yazıları İçin enerjiportali.com/vural-cantug-akkas/ Bağlantısını Ziyaret Edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.