30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


KMÜ, Başarılı Enerji Verimliliği Çalışmalarını Gündeme Getirdi

KARAMAN (Enerji Portalı) – Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi Proje ve Teknoloji Transfer Ofisi (KMÜPTTO) tarafından “Başarılı Verimlilik Uygulamaları ile Güncel Çalışmaların Paylaşılması” konulu toplantı düzenlendi.

Toplantıya Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Verimlilik Genel Müdürlüğü yetkilileri, sanayi kuruluşlarının temsilcileri ve KMÜ Mühendislik Fakültesi öğretim üyelerinin yanı sıra üniversite personeli ve öğrenciler katılım gösterdi.

Toplantının açılış konuşmasını yapan Karaman Sanayi ve Teknoloji İl Müdürü Ali Osman Kaşıkçı, “Rekabet gücünü arttırmak amacıyla verimlilik alanında yeni stratejiler geliştirilmeli. Verimlilik, kalkınmanın temeli ve aynı zamanda itici gücüdür. Bakanlığımızın en önemli amaçlarından birisi de verimlilik bilincini yeni alanlara açmaktır. Verimliliği arttırmak için üretimi arttırmanın yanı sıra maliyeti azaltmamız gerekiyor. Bilimsel gelişmelere ayak uydurduğumuz sürece verimliliğimizi arttırmış oluruz. Verimliliği artırma konusunda bireyler olarak hepimize sorumluluk düşmektedir.” diye konuştu.

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Verimlilik Genel Müdürlüğü Danışmanlık ve Eğitim Dairesi Başkanı Dr. Mustafa Kemal Akgül ise, “Türkiye’nin bütün kamu kuruluşları ve çalışma hayatının her kesimi bilgi toplumunun hazırlığı içinde. Türk toplumunun en büyük hafızası görmektir. Toplumumuz gördüklerine inanır, öğrenir ve uygulamaya geçer. Burada verimlilik konusunda başarılı örnekleri olan uygulamaları sizlerle paylaşacağız. Güzel örnekleri çoğaltmak için bu tip uygulamaları da artırmamız gerekiyor. Gelecek gençlerindir fikri ile düşünürsek hem ülkemizin hem hepimizin sizlerden beklentisi çok yüksek.” diye belirtti.

“KMÜ, Enerji Yöneticisi Eğitimi Veren İkinci Üniversite, Karaman Dördüncü İl Olacak”

KMÜ Mühendislik Fakültesi Enerji Sistemleri Mühendisliği Bölümü Dr. Öğr. Üyesi Selmin Ener Ruşen, ‘Karaman Enerji Verimlilik Merkezi’ ile ilgili slayt sunumu gerçekleştirdi. Dr. Öğr. Üyesi Ruşen, üniversite olarak yaklaşık dört yıldır Karaman’da Enerji Veremliliği Merkezi kurmak istediklerini belirterek, “Enerji Verimlilik Merkezimiz, ülkemizdeki üniversiteler bağlamında düşündüğümüzde Türkiye’nin ikinci merkezi olacak. Diğer kurumlar açısından bakıldığında ise Karaman, Enerji Verimlilik Merkezi kurulan dördüncü il olacak.” diye kaydetti.

KMÜ Mühendislik Fakültesi Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Bölümü Dr. Öğr. Üyesi Selami Balcı ise, Elektrik enerjisinin diğer enerji türlerine oranla daha kolay dönüştürülebildiğine değinerek, “Enerji verimliliği, yanlış bir şekilde kullanımda kısıtlamaya gidilmesi olarak algılanıyor. Aslında gerçek anlamda enerji verimliliği kalite ve performansı düşürmeden sosyal refahı engellemeden enerji tasarrufu sağlanarak yapılabilir. Yalıtım yetersizliği, eksik ürün kullanımı ve atık; enerji alanında israfı arttırmaktadır.” dedi.

Dr. Öğr. Üyesi Balcı, aydınlatmada verimlilik, dimleme yöntemi, verimlilik arttırıcı önlemler ve sanayide enerji verimliliği uygulamaları hakkında bilgi vererek, “Çimento, kağıt ve selüloz, plastik, bina gibi farklı alanlarda yapılacak enerji verimliliği uygulamaları ile ülkemiz ekonomisine büyük bir katkı sağlamamız mümkün olmuştur. Su kaynakları ve petrol ürünlerinin tasarruflu kullanımı kadar üretilen enerjinin verimli bir şekilde kullanılabilmesi için güç dönüşümünde kullanılan cihazların kayıplarının en düşük seviyelere getirilmesi gerekmektedir.” diye ekledi.

Başarılı uygulamalara imza atan iki firma yetkilileri ise şöyle konuştu:

Toprakçılar Makina San. Tic. Ltd. Şti. Yetkilisi Hamza Toprakçı, ‘Taşıyıcılar ve Konveyörlerde Verimlilik’ hakkında bilgilendirmede bulunarak firmaları bünyesindeki konveyörler ile ilgili üretim faaliyetlerini anlatarak sözlerini şu şekilde tamamladı, “35 yıldır bu işin içerisindeyim fakat henüz olgunluğa ulaşabildiğimi düşünmüyorum. Ülkemizi sevdiğimiz ve enerji tasarrufuna önem verdiğimiz için kendimizi ve firmamızı geliştirmeye devam edeceğiz.”

Ali Alanya Elektronik ve Aydınlatma Temsilcisi Murat Kibar ise ‘Led Teknolojisi ve Kullanım Alanları’ ile ilgili konuşarak, “Aydınlatmada şu ana kadar en çok verimliliğe sahip olan ışık kaynağı yine led aydınlatmalardır. Dayanıklı olmaları dolayısıyla da uzun yıllar daha kullanılacağını düşünmekteyiz. Biz de bu anlayışla firma olarak ‘Gelenek, gidenek olmamalıdır’ sloganı ile çalışmaya devam etmekteyiz.” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.