30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.
kontek enerji


KKTC’li Elektrik Tüketicilerinden “Güneş Enerjisi” Baskısı

İSTANBUL (Enerji Portalı) – Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde (KKTC) yüksek elektrik faturalarından şikayet eden tüketiciler, biran önce güneş enerjisi yatırımının hayata geçmesini ve adanın enerji altyapısının güçlendirilmesini istiyor.

Lefkoşa merkezli Diyalog Gazetesi’nin köşe yazarlarından Reşat Akar, son yazısında adadaki Türk halkının en büyük şikayetlerinden olan elektrik sorununu kaleme aldı.

KKTC’de oldukça pahalı üretim yapan Elektrik Kurumu’nun bir türlü özelleştirilememesi nedeniyle vatandaşın “ödenemez faturalarla” kabus yaşadığını savunan Akar, fatura yükünün hafifletilmesi için deniz altından boru döşenerek adaya biran önce elektrik getirilmesi gerektiğini belirtti.

Akar, doğal gaz ve güneş enerjisiyle üretim planlaması yapan yabancı şirketin üretime geçmesinin elektrik fiyatlarının yüzde 30 oranında ucuzlamasının öngörüldüğüne değinerek, “Üretenler her ay kendilerine ulaşan faturalara baktıkça krize giriyor. Türkiye’nin iki kat üzerinde fiyat uyguladığı halde Kıbrıs Türk Elektrik Kurumu 31 milyon dolarlık bir borç altındadır. Dövizdeki yükseliş devam ederse, borç miktarı daha da yükselecek, yeni zamlar kaçınılmaz olacak.” ifadelerine yer verdi.

Rum tarafının özelleştirme adımları dışında East-Med projesiyle yakın bir gelecekte çok daha düşük fiyatlarla elektrik temin edeceğine dikkati çeken Akar, KKTC’nin enerji açısından güçlendirilmesi gerektiğini, halkın beklentisinin de bu doğrultuda olduğunu vurguladı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir