30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


KKTC, Enerji Maliyetlerini Türkiye ve Yenilenebilir Enerjiyle Düşürecek

KIBRIS (Enerji Portalı) – Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Ekonomi ve Enerji Bakanı Özdil Nami, enerji maliyetinin düşürülmesi için yatırım yapmakta olduklarını belirterek, “Projelerden biri Türkiye’den elektrik getirilmesi diğeri ise yenilenebilir enerji kaynaklarına yatırım yapılması.” dedi.

Nami Politis Gazetesine verdiği röportajda, yakıttaki vergi oranını azalttıklarını ve elektrik fiyatlarını düşük tutmak için bazı önlemler aldıklarını ifade ederek, buna paralel olarak, kumarhane ve yabancılar tarafından mal satın alınmasındaki vergi oranlarını artırdıklarını söyledi.

Uzun vadede gerekenlere değinen Nami, daha etkili olması için kamu sektörünün yenilenmesi ve elektrik fiyatlarının Türkiye’dekilere yaklaşabilmesi için, enerji sektöründe de reform yapılması olduğuna işaret etti.

Nami, enerji maliyetinin düşürülmesine yatırım yapmakta olduklarını da belirterek, “Projelerden biri Türkiye’den elektrik getirilmesi diğeri ise yenilenebilir enerji kaynaklarına yatırım yapılması.” dedi.

Nami, fosil yakıtlara olan bağımlılığın, kendilerini fiyat artışlarına eğilimli hale getirdiğini sözlerine ekledi.

Kaynak: brtk

1 Yorum

  • GÜRKAN YILDIRIM dedi ki:

    Merhaba,Türkiye den bu maili atıyorum. 1 mwe ges için santral maliyetleri haricinde diğer maliyetler hakkında bilgi alabilir miyim? 1 MWE LİSANS MALİYETİ,KATKI PAYI VAR MI? EVRAKSAL MALİYETLER NE KADAR? VERGİ,HARÇ,VB TOPLAM MASRAFLAR NE KADAR ? TEŞEKKÜRLER.

    GÜRKAN YILDIRIM
    0 532 292 78 79
    gurkanpm@hotmail.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.