30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


KKTC Bütçe Toplantıları Sürüyor

KKTC (Enerji Portalı) – KKTC’de Cumhuriyet Meclisi Ekonomi, Maliye, Bütçe ve Plan Komitesi’nin 13 Kasım Salı günü başladığı 2019 Mali Yılı Bütçe Yasa Tasarısı’yla ilgili toplantılarına dört günlük aranın ardından devam ediliyor.

Toplantının gündemini Ekonomi ve Enerji Bakanlığı, Hukuk Dairesi (Başsavcılık), Mahkemeler ile Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanlığı bütçeleri oluşturuyor. Komite toplantısında ilk olarak 79 milyon 763 bin 700 TL’lik Ekonomi ve Enerji Bakanlığı bütçesi görüşülmeye başlandı.

KKTC 350 İşletmeye Kredi, 97 Kişiye Eğitim Verdi

KKTC Ekonomi ve Enerji Bakanı Özdil Nami, Bakanlığının bütçesiyle ilgili konuşmasında; 41 kişilik kadrosunun 15’inin boş olduğunu ve bir hukukçu bulunduğunu söyledi. Eksiklikleri gidermek için jeneratör ihalesini sonuçlandırdıklarını dile getiren Nami, bakanlığa giriş çıkışları denetleyen bir sistem de kurulduğunu söyledi. Nami konuşmasında, bugüne kadar 350 işletmeye kredi verildiğini, 97 kişiye de eğitim verildiğini belirtti.

Nami: “Enerji Verimliliği Komitesi Oluşturduk”

Enerji Verimliliği Komitesini oluşturduklarını dile getiren Nami, yenilenebilir enerji kapasitesinin arttığını da belirtti. Akaryakıt Birimi’nin benzin istasyonlarındaki denetimleri hakkında bilgi veren Bakan Nami, Ticaret Dairesi’nin denetimlerini artırarak yasalara uymayanlara cezalar kestiğini söyledi.

Ekonomi ve Enerji Bakanı Özdil Nami, Alo 171 şikayet hattına gelen şikayetlere cevap verildiğini belirterek, ithal edilen ve üretilen sebzelerin de denetlenmesi için çalışmalar yapıldığını kaydetti.

Nami: “Enerji Üretiminde Daha İstikrarlı Fiyatlar Amaçlıyoruz”

Enerji üretiminde daha istikrarlı fiyatları amaçladıklarını dile getiren Nami, temiz enerji için çalışmaların devam ettiğini söyledi. KKTC ile TC arasında kablo ile ilgili çalışmaların devam ettiğini söyleyen Nami, elektrikte çoklu tarife sistemi ile fiyatlandırmaya geçileceğini de belirtti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.