30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


Kırşehir’e 3 MW’lık Biyogaz Enerjisi Santrali Kuruluyor

KIRŞEHİR (Enerji Portalı) – Kırşehir’in Körpınar bölgesinde 3,12 MWh’lik biyogaz enerjisi santrali kuruluyor.

80 milyon lira yatırımla kurulacak biyogaz enerjisi santrali düzenlenen bir toplantı ile tanıtıldı. AK Parti Kırşehir Milletvekili Mustafa Kendirli, İl Özel İdare Genel Sekreteri Kurtuluş Yılmaz, İl Tarım ve Orman Müdürü Kenan Şahin, İl Genel Meclis Başkanı Hacı Ömer Seyfi, Emin Grup Yönetim Kurulu Başkanı Emin Üstün, Yönetim Kurulu Üyesi Kemal Üstün, Emin Enerji Genel Müdürü Ünal Bozalp ile STK temsilcileri katıldı.

2020 yılının Ocak ayında işletmeye alınacak olan tesisten yılda 24 milyon kilovatsaat elektrik üretilmesi hedefleniyor.

Emin Grup bünyesinde hizmet veren Emin Enerji, yapılan santral hakkında bilgi veren Emin Grup Yönetim Kurulu Başkanı Emin Üstün, yapılacak biyogaz enerjisi santrali ile ölgenin ekonomisi ve istihdamına önemli bir katkı sağlanacağını belirtti.

kırşehir biyogaz enerjisi santrali

Üstün, “Ocak ayında hizmete geçecek tesis için ilk etapta 40 milyon liralık yatırım planlanıyor. Daha sonra kapasite artırımı ile gübre tesisi ve seracılık gibi ek tesisler yapılarak toplamda yatırım bedeli 80 milyon liraya çıkacak. 3 MW gücünde olacak biyogaz tesisinin, tam kapasiteyle hizmete geçtiğinde yılda 24 milyon kilovatsaat elektrik üretimi yapmasını hedefliyoruz.” diye belirtti.

Emin Enerji Genel Müdürü Ünal Bozalp ise, “ Emin Enerji olarak, Kırşehir’e bağlı Körpınar köyünde 19 bin metrekarelik alanda biyogaz tesisinin ilk adımlarını attık. Bölgede bir sorun haline gelen, çevreyi ve yeraltı sularını kirleten hayvansal atıklar bertaraf edilerek elektriğe dönüşecek. Özellikle atıklardan arınacak suların kirlenmesi önlenecek. Atıklardan üretilecek enerji gücüyle yaklaşık 14 bin hanenin elektrik ihtiyacı karşılanacak.” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.