30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


Kırşehir’de 5 MW’lık ANKA 1 Biyogaz Enerjisi Santrali Kurulacak!

KIRŞEHİR (Enerji Portalı) – Kırşehir’in Boztepe ilçesinde Anka Biyogaz Elektrik Üretim Anonim Şirketi tarafından 5 MW’lık ANKA 1 Biyogaz Enerjisi Santrali kurulması planlanıyor.

Kırşehir’in Boztepe ilçesinde Anka Biyogaz Elektrik Üretim Anonim Şirketi tarafından 5 MW (5,266 MWm,- 5,120 MWe)’lık ANKA 1 Biyogaz Enerjisi Santrali kurulması planlanıyor. Şirketin Çevresel Etki Değerlendirmesi (ÇED) Raporu Çevre ve Şehircilik Bakanlığı (ÇŞB) tarafından kabul edildi.

ÇŞB tarafından konuyla ilgili yapılan açıklamada şunlar ifade edildi:

“ANKA 1 BİYOGAZ ENERJİ SANTRALİ (5,266 MWm,- 5,120 MWe) projesi ile ilgili olarak Bakanlığımıza sunulan ÇED Raporu İnceleme Değerlendirme Komisyonu tarafından incelenmiş ve değerlendirilmiştir. Proje ile ilgili olarak ÇED Yönetmeliğinin 14. maddesi gereğince Komisyon çalışmaları ve halkın görüşleri dikkate alınarak Bakanlığımızca “Çevresel Etki Değerlendirmesi Olumlu” Kararı verilmiş olup; KIRŞEHİR Valiliği (Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü) tarafından kararın halka duyurulması gerekmektedir.

Ayrıca, söz konusu projeye ait Nihai ÇED Raporu ve eklerinde belirtilen hususlar ile 2872 sayılı Çevre Kanunu’na istinaden yürürlüğe giren yönetmeliklerin ilgili hükümlerine uyulması, mer’i mevzuat uyarınca ilgili kurum/kuruluşlardan gerekli izinlerin alınması gerekmektedir.

İlgililere ve kamuoyuna duyurulur.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.