30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


Kındap: Jeotermal Sektörü İçin YEKDEM Desteği Sürdürülmeli

ANKARA (Enerji Portalı) – Jeotermal Elektrik Santral Yatırımcıları Derneği (JESDER) Başkanı Ali Kındap, jeotermal enerji sektörü ile ilgili değerlendirmelerde bulundu.

JESDER Başkanı Ali Kındap, jeotermal enerjinin gelişmeye ve yeniliklere açık bir sektör olduğuna işaret ederek, sektördeki yatırımcıların çalışmalarını başarılı şekilde yürüttüklerini ve jeotermalde önde gelen ülkelerin yatırım hızındaki düşüşlere rağmen Türkiye’de jeotermal enerji kurulu gücünün arttığını belirtti.

“Türkiye’de jeotermal enerji kurulu gücü 1526 MW”

Ar-Ge çalışmaları kapsamında JESDER olarak 5 Avrupa Birliği projesi yürüttüklerine dikkati çeken Kındap, “Türkiye’de jeotermal enerji kurulu gücü Ekim sonu itibarıyla 1526 megavata ulaştı. 2020 için hedeflediğimiz 150 megavat ilave kapasite çalışmaları, programlandığı şekilde devam edecek. Önümüzdeki yıl Ar-Ge’ye yoğunlaşacağız.” değerlendirmesinde bulundu.

“Jeotermal sektörüne ilişkin asılsız iddialarda bulunuyor.”

Kındap, bazı çevre örgütlerinin jeotermal sektörüne ilişkin asılsız iddialarda bulunduğunu belirterek, şöyle konuştu:

“Jeotermal santrallerin çevreyi kirlettiğine, lisanssız çalıştığına dair iddialar bilimsel dayanaklardan uzak. Özellikle tarımsal ürünler konusunda karşılaştığımız iddialar, bu yıl incir, zeytin, üzüm, pamuk gibi ürünlerdeki verim artışları sonrasında karşılık bulmamıştır. Dernek olarak yatırımcılarımızın da katkılarıyla, bu tür iddialara karşı halkın ve ilgililerin doğru bilgilendirilmesi hususunda çalışmalarımız devam etmektedir.”

“YEKDEM’in jeotermale katkısının aynen devam etmesini bekliyoruz.”

Kındap, Türkiye’de yenilenebilir enerji kaynak yatırımlarının desteklenmesi için teşvik mekanizmasına ihtiyaç bulunduğunu belirtti. Türkiye’de, 2020 sonunda Yenilenebilir Enerji Kaynaklarını Destekleme Mekanizması (YEKDEM)’nın sona ereceğini anımsatan Kındap sözlerini şöyle sürdürdü:

Jeotermal enerji yatırımlarında inşaat, finansman gibi hazırlık süreçleri uzun dönemleri kapsıyor. Henüz devrede olmayan inşa halindeki santrallerin kurulu gücü 437 megavat civarında bulunuyor. Teşvik anlamında YEKDEM’in jeotermale katkısının aynen devam etmesini bekliyoruz.” ifadelerini kullandı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.