30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


Kimyasal Enerji Depolama Projesi Çalıştayı Ankara’da Gerçekleştirildi!

ANKARA (Enerji Portalı) – Elektrik Dağıtım Hizmetleri Derneği (ELDER) tarafından, Kimyasal Enerji Depolama Projesi (KEDEP) Çalıştayı Ankara’da gerçekleştirildi.

Elektrik Dağıtım Hizmetleri Derneği (ELDER) tarafından, Kimyasal Enerji Depolama Projesi (KEDEP) Çalıştayı Ankara’da gerçekleştirildi. Çalıştayının genele açık olan ilk gün oturumuna kamu kurum ve kuruluşlarından bürokratlar, akademisyenler ve çok sayıda sektör temsilcisi katılım gösterdi. Açılış konuşmalarını, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı Bakan Danışmanı Dr. Oğuz Can, ELDER Hukuk Müşaviri Şadi Büyükkeçeci ve ADM Elektrik Dağıtım Şirketi Ar-Ge Uzmanı Andaç Kılıç yaptı.

Çalıştayda dağıtım şebekelerinde farklı amaç, yapı ve kapasitede enerji depolama sistemlerinin kurulması, amaçlarına uygun olarak işletilmesinin sağlanması ve dünyadaki uygulamaların karşılaştırılması örneklerle değerlendirildi.

“Yenilenebilir enerjinin maliyetleri hızla düşerken, batarya tarafında da düşüşler göze çarpıyor.”

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı Bakan Danışmanı Dr. Oğuz Can, enerji depolamanın Türkiye açısından kilometre taşlarından biri olduğuna dikkati çekti. Enerji piyasasının tamamen yeniden yapılandığı bir süreçten geçildiğini anımsatan Dr. Can, “Piyasa açısından önemli dinamiklerin oluştuğunu ve bunların daha hızlı değiştiğini görüyoruz. Özellikle rüzgardaki-güneşte YEKA ihalelerinde ortaya çıkan fiyatlardan anlaşılıyor. Yenilenebilir enerjinin maliyetleri hızla düşerken, batarya tarafında da düşüşler göze çarpıyor.” diye konuştu. Dr. Oğuz Can sözlerini şöyle sürdürdü:

Elektrikli araçlar enerji piyasasını derinden etkileyecek şekilde geliyor. Ülkemizde 6 bin 500 civarında elektrikli araç var. Dünya genelinde 3 milyonu geçmiş durumda. Elektrikli araçların yaygınlaşmasının şebekeye etkisinin ne olacağına ilişkin bir sivil toplum örgütümüz çalışmalarını yürütüyor. Batarya fiyatlarının 700 dolardan 400 dolara indiğini görüyoruz. 2025 yılında fiyatların 80 dolar civarına inmesi bekleniyor. Otomotiv sektörünün ciddi oranda batarya yatırımı yaptığına şahit oluyoruz. Kırsal alanda yenilenebilir enerjinin arttığı alanlarda voltaj konusu önem taşıyor. Yenilenebilir enerjinin şebekeye bağlanabilirliğinin artırılması, üretim anlamında kullanılan ekipmanların ve teknolojinin de yerlileşmesi çalışmaları önem taşıyor.”

“Güneşte ve rüzgarda büyük kaynaklı üretim, elektrik dağıtım şebekesine bağlanacak ve depolamaya ihtiyaç daha da artacaktır.”

ELDER Hukuk Müşaviri Şadi Büyükkeçeci, konuşmasında projeye ilişkin bilgiler verdi. Projenin, EPDK’nın Ar-Ge desteğiyle sürdürüldüğünün altını çizen Büyükkeçeci, sürecin 6 elektrik dağıtım şirketi ve ELDER koordinatörlüğünde yürütüldüğünü dile getirdi. Büyükkeçeci şöyle konuştu:

“Güneşte ve rüzgarda büyük kaynaklı üretim, elektrik dağıtım şebekesine bağlanacak ve depolamaya ihtiyaç daha da artacaktır. Proje kapsamında gerçekleştirdiğimiz bu çalıştay ile dünya ve Türkiye’de alanında önde gelen akademisyen ve profesyonellerin bilgi ve tecrübe paylaşımı için bir ortam yaratılması hedeflenmiştir.”

“Kimyasal depolama konusunda, 5 elektrik dağıtım şirketine pilot uygulama olarak enerji depolama sistemleri kurulacaktır.”

Önümüzdeki yıllarda enerji depolama tesislerinin etkinliğinin artacağını söyleyen ADM Elektrik Dağıtım A.Ş Ar-Ge Uzmanı Andaç Kılıç, “Kimyasal depolama konusunda, 5 elektrik dağıtım şirketine pilot uygulama olarak enerji depolama sistemleri kurulacaktır. Enerji depolamanın dünya üzerindeki kullanım örnekleri, amaçlarının değerlendirileceği bu çalıştayda başta ETKB, EPDK ve ELDER olmak üzere tüm paydaşlarımıza teşekkürler.” ifadelerini kullandı.

“Mevzuatta genel çerçeveyi çizdik, kurguyu belirledik. Henüz olgunlaşmamış bir teknoloji olduğu için şimdilik lityum iyon bataryalar üzerinden gidiyoruz.”

Açılış konuşmalarının ardından, Şebeke 2.0’a Giderken Enerji Depolama Teknolojileri, Yeni İş Modelleri ve Fırsatlar başlıklı Panel düzenlendi. Panelde, EPDK Elektrik Piyasası Dairesi Grup Başkanı Hakkı Özata “Elektrik Depolama Faaliyetleri Mevzuat Çalışması” başlıklı bir sunum gerçekleştirdi. Sunumunda mevzuat çalışmalarına ilgili bilgi veren Özata, planlarına göre 2019’un ortalarına kadar Elektrik Depolama Sistemleri (EDS) mevzuatının hazır olacağının mesajını verdi. Özata şöyle konuştu:

“Bu aşamada, tüm paydaşların görüşlerini değerlendiriyoruz. Mevzuatta genel çerçeveyi çizdik, kurguyu belirledik. Henüz olgunlaşmamış bir teknoloji olduğu için şimdilik lityum iyon bataryalar üzerinden gidiyoruz. Önümüzdeki 10-15 yıl içerisinde maliyet düşüşünün olacağını öngörüyoruz. Bizim tanımımıza göre belirli bir kapasitenin üstündeki faaliyetlere lisans tanımladık. Şebeke işletmecileri için dağıtım şirketi kurmuşsa dağıtım kaybından, iletim şirketi kurmuşsa iletim kaybından düşülecek. Ticarete konu olamayacak. İlk etapta lisanssızlar ve çatı/cephe uygulamaları kapsam dışı bırakıldı. Yönetmelik nihai hale gelmeden önde kurumlar arası koordinasyonunu sağlayacağız. Ülkeyi batarya çöplüğüne dönüştürmemek için kontrollü olarak EDS’yi kullanıma alacağız.”

Panel konuşmacılarından olan ELDER Koordinatörü Oytun Alıcı, en önemli konulardan birisinin batarya sistemlerinin şebekeyle entegrasyonu meselesi olduğunu belirtti. Bunun dağıtım şirketinin amaçlarına uygun şekilde çalışması, işletilmesi ve yönetilmesi gerektiğine dikkati çeken Alıcı şöyle konuştu:

“Bataryaların sağlığına yönelik kurulan batarya yönetim sisteminin, dağıtım kontrol sistemleriyle ihtiyaçlara uygun şekilde entegre olduğuna emin olmamız gerekiyor. Her dağıtım şirketi, farklı dağıtım yönetim sistemlerine yatırım yaptılar. Bu konuda teknik danışmanlarımızdan da destek alıyoruz. 5-6 yıl açısında şebekenin çok yakınında üretim şebekesine dağıtım şirketlerinin kendisini hazırlaması lazım.”

Dünya Enerji Konseyi Yönetim Kurulu Üyesi Barış Sanlı ise depolama konusunda geleceğin dalgalı olduğunu, kesin konuşmanın erken olduğunu aktardı. Sanlı “Güneş pil ikilemi şimdilik doğru olmayabilir. 5-10 bin MW’a depolamanın güneşten üretimin dostu olduğunu söylemek çok mümkün gözükmüyor.” diye konuştu.

“Pil sistemi yan hizmetler piyasasını öldürerek, maliyetleri düşürecek.”

Sanlı, depolamada regülasyonun henüz erken olduğunu söyleyerek sözlerini şöyle tamamladı: “Biraz deneysel çalışmalara yer açmak zorundayız. Değer benim gördüğüm kadarıyla tüketimde. Pil sistemi yan hizmetler piyasasını öldürerek, maliyetleri düşürecek. Burada siber güvenlik konusunda beni endişelendiren şeyler var. Bu sistemler mekanik sistemler gibi değil. Pil sistemi, bir hacker tarafından sistem eğrisini bozmak için kullanılabilir.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.