30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


Kimdir Bu Enerji Sistemleri Mühendisleri?

Eyyub URAL (Köşe Yazısı) – Kimdir bu Enerji Sistemleri Mühendisleri, ne ile ilgilenir ne der ne söyler? Firmalar merak ediyordur bu mühendislik nedir, neler yapar, özetlemek gerekirse:

Enerji Sistemleri Mühendisleri temel olarak makine ve elektrik mühendisliği derslerinin bir çoğunu almış. Bu alanlarda staj yapmış ve bir çok proje geliştirmiş gençlerden oluşmaktadır.

Sektörde ki yenilenebilir enerji, iklimlendirme, havalandırma, tarife, üretim, verimlilik, elektrikli ulaşım, yeşil bina, gibi bir çok alanda kendini geliştirmiş arkadaşlarla yol almaya çalışan genç bir mühendislik dalıdır…

Gerek saha gerekse ofis işlerinde elinden geleni yaparak Ülkemizin enerji alanında ki açığını kapatmak için canla başla çalışmıştır bu arkadaşlar. Örnek vererek ilerleyelim; eğitim sürecinde termodinamik, akışkanlar mekaniği, ısı kütle transferi, mekanik gibi makine derslerini almış.

Güç elektroniği, elektrik devreleri, elektromekanik enerji dönüşümleri, elektrik makineleri gibi elektrik derslerini geçmiş. AutoCad, Solid, Ansys, Nastran-Patran, Matlab, Dialux, C++, PvSyst, PvSol gibi bilgisayar destekli dersleri öğrenmiş ve kendi alanına göre ilerleyerek hayatına yön vermişlerdir…

İş Hayatında Enerji Sistemleri Mühendisleri

İş hayatında ise üretim tesisleri için projeler hazırlamış, güneş, rüzgâr, jeotermal, hidroelektrik gibi santrallerde şantiye şeflikleri yapmış. Panel üretim şirketlerinde önemli yerlere gelmiş, yurtiçi ve yurt dışı çalışmalarda bulunmuş. EPC şirketi kurup kendi işinin patronu olmuş, danışmanlık hizmetleri vermiş, bakım-onarım işletme gibi alanlarda kendini kanıtlamış. İklimlendirme sektöründe bulunmuş çevreci yaklaşımlar geliştirmiş. Kısacası küçük büyük bir çok tesiste görev almıştır.

Ardından enerji verimliliği için enerji yöneticisi olmuş. Bina ve sanayi etüt alanlarında sertifikalanmış, kendini geliştirmiş, verimlilik arttırıcı projelerde bulunmuş. Enerji etütleri yapmış ve enerji yükü yüksek işletmelerin faturalarını düşürmüş. Gerek çevreye gerek dışa bağımlılığa çözümler sunmuş.

Bu da yetmez demiş dil öğrenmiş. Yurt dışında enerji alanında kendini geliştireceği yerlere başvurmuş hem üretim hem de verimlilik çalışmalarını oralarda yürütmüş.

Üniversitelerde göreve başlamış, akademik çalışmalar yapmış, yeni yetişecek öğrencilere enerjiyi tanıtmış. Çeşitli makale ve tez çalışmalarında bulunmuş, laboratuvarlarda sabahlamış sektöre katkı sunmuş. Tekno kentlerde teknoloji ofislerinde kendi şirketlerini kurmuş.

Yeri gelmiş teknik liselerde öğretmen olup bildiklerini genç nesillere aktarmış. Topluma fayda sağlayacak çocukların ufkunu açmış. Sonuçta bir sürü eğitim sürecinden geçerek sektöre adapte olmuştur…

Ne İçin Var Bu Dernekler, Birlikler ?

Enerji Sistemleri Mühendislerinin kendini ifade edebileceği ve sesini duyurabileceği oluşumlara her daim ihtiyaç olacaktır. Bu oluşumların en temel amacıda budur. Üye sayıları arttıkça taleplerin daha doğru bir şekilde iletilmesi ancak bu şekilde sağlanmaktadır. Şirketlerle görüşerek öğrenci arkadaşlara  staj, mezun arkadaşlara iş ve hak ettikleri yetkilerin alınması için canla başla çalışmaya da devam edeceklerdir. Hali hazırda oda kurma şartlarının sağlanması için ilgili kurumlarla ve üniversitelerle de görüşmeler devam etmektedir.

Bunların dışında Enerji Sistemleri Mühendislerinin sektörde daha çok bulunmaları için çeşitli fuarlarda stantlar yine bu oluşumlar sayesinde kurulmuştur. Enerji fuarlarının bir oturumu yine Enerji Sistemleri Mühendisleri adına düzenlenmektedir. Bu sayede hem firmalarla iletişim kuvvetlenmiş hem de toplumun zihnine çabaları kazınmıştır.

Aynı zamanda eğitimler ve geziler düzenleyerek enerji sistemleri mühendislerini geleceğe hazırlama konusunda yardımcı olmuşlardır. Çünkü gelişmek enerji gibi kendini sürekli yenileyen bir sektörde şart haline gelmiştir. İşte bu yüzden arkadaşlarımızın çabasını göz ardı edemeyiz.

Sonuç

Şimdi bir firma yönetici tekrar sormalı kendine; bu işleri yapabilen bir Enerji Sistemleri Mühendisi neden firma bünyesinde bulunmasın? Daha ne yapması gerektiğini de geri dönüş olarak bana yazsın ki eksiklerimizi kapatalım bu arkadaşların başaramayacağı bir şey yok unutulmasın…

Köşe Yazarı

Eyyub Ural

4 yorum

 • Ender cirozlar dedi ki:

  Arkadaşlar bu da tosun hikayesi gibi bir dalga

 • 1- SÖYLEM VE YAZI YAPMAK GEREKLİ AMA YETERLİMİ DIR
  2-METHİYE DÜZMEK, KABUK PARLATMA KADAR KOLAY BİR EYLEM YOKTUR .ÇÜNKÜ DİLİN KEMİĞİ YOK DERLER
  1-METHİYE DÜZMEK, İNSANLARIN HOŞUNA GİDEN ŞEYLERİ SÖYLEMEK, HATA GÜLEREK SÖYLEMEK SÖYLEYENE YARAR.
  KONUYU,VE KİŞİYİ ELEŞTİRMEK, ELEŞTİRİLENE YARAR, ÇÜNKÜ DÜŞÜNMEYEN İNSANLAR ELEŞTİRİLMEYİ ELEŞTİRENİ SEVMEZ.
  ASIL KONU: FOTOĞRAFLARA HEP GENÇ ARKADAŞLARI KOYMUŞSUNUZ,
  PEKİ BUNLAR TÜM MÜHENDİSLİK, TECRÜBESİNE NASIL BU KADAR KISA SÜREDE SAHİP OLMUŞ BİLMEK İSTERİZ, BU SAYEDE ÇOCUKLARIMIZA VE ÇEVREMİZE KATKIDA BULUNABİLİRİZ.
  HOCALARININ DE KATILDIĞI SORULU ,CEVAPLI BİR BİR PANEL DÜZENLEYİNİZ, VE BİZDE KATKIDA BULUNUNUZ.
  SAYGILAR.
  BİZ ŞİRKETİMİZİ TANITMA, KABUK PARLATMA AMACINDA DEĞİLİZ

 • ATA SÖZLERİ:
  AT BİNENİN KILIÇ KUŞANANINDIR.
  YOĞURDUM KARADIR DİYEN OLMAZ DEĞİL , YOĞURDUMUZ KARADIR DİYEBİLME CESARETİNDE SAHİP OLMAK GEREKLİDİR. HER NE KADAR TEPKİ ÇEKSEK BİLE.
  DİĞER BİLENLERLE BİR TEKNİK TARTIŞMAYA OTURMADAN. KENDİMİZİN EN İYİ BİLEN OLDUĞUNU ZANNEDERİZ.
  HAZIRLIK ÖRNEĞİ: AĞIR SİKLET GÜREŞİNE HAZIRLANAN KİŞİ 60 KG LIK GÜREŞÇİ İLE ANTREMAN YAPARSA, GÜREŞİ KAZANMA ŞANSI SIFIRA YAKINDIR.

 • NEDEN TÜRKİYE DE BİZİM ÇOCUK OYUNCAĞI DEDİĞİMİZ, MONTAJ BİLGİLERİNİN YETERLİ OLDUĞU PV UYGULAMALARI GÜNCEL.
  NEDEN DEVLET DAHİL KİMSE ÜLKEMİZDE KAYSERİ EYLEMİNİN ALTINDAKİ UYGUN BÖLGELERDE VERİMLİ OLABİLECEK CSP(CONCENTRATED SOLAR POWER) DİYE ADLANAN TEKNOLOJİYE TEŞVİK VERİLMİYOR. VE UYGULANMIYOR, ÜSTELİK DOĞAL GAZ MALİYETLERİNİN YÜKSELMESİ , NEDENİYLE DURDURULAN VE DIŞ ÜLKELERE DÜŞÜK FİYATLARLA SATILAN KOMBİNE ÇEVRİM SANTRALLERİ,UYGUN BÖLGELERE TAŞINIP CSP LERLE HİBRİD VE VERİMLİ YAPIYA DÖNÜŞTÜRÜLMÜYOR, DEVLET NİYE TEŞVİK VERMİYOR.
  AYRICA TEKRARLIYORUZ : SIFIR KATI ATIK SÖYLEMİ HATALIDIR VE SIFIR SIVI ATIK GERÇEKLE, ŞTİRİLEBİLMEKTEDİR (ZLD)
  ?
  * MİNİMUM KATI ATIK:
  A- ÇEVRE AÇISINDAN TOPLANMASI VE GİDERİLMESİ, AYRIŞTIRILMASI, DÖNÜŞTÜRÜLMESİ, ENERJİ ELDE EDİLMESİ GEREKEN ŞEHİR ORGANİK KATI ATIKLAR (RDF ) BİYO KÜTLELERİN , ESKİ ARABA LASTİKLERİ, VS GİBİ.
  B- BUNLARA DESTEK VERİLMELİDİR, ÖRNEĞİN TOPLANAN LASTİKLERİN PİROLİZ TEKNOLOJİSİ İLE YAKILARAK , ENERJİ VEYA YAKIT ÜRETİMİ YANINDA, UYGULAMA TEKNOLOJİSİNE GÖRE KARBON SİYAHI GERİ KAZANILIP, TEKRAR LASTİK ÜRETİMİNDE KULLANILABİLMEKTEDİR.
  C- HABERLERDE BİLGİSİZ BAZI ÇEVRECİLERİN HALKI KIŞKIRTMASI NEDENİYLE, HAYVAN YEMİ OLARAK KULLANILAMAYAN SAPLARIN VE AĞAÇ ATIKLARINI , UYGUN GAZLAŞTIRMA TEKNOLOJİSİ UYGULAMALARINA KARŞI ÇIKILMAKTADIR. BUNUN EN BİLİNEN ALTERNATİFİ , ANIZ YAKMADIR. BİLİNMELİDİR Kİ , ÇEVRE KİRLİLİĞİ AÇISINDAN EN KÖTÜSÜ BU İŞLEMDİR,
  İKİNCİ KÖTÜ UYGULAMA, İSTANBUL VE DİĞER BAZI İLLERDE KURULAN VEYA BU ATIKLARI YAKMA TESİSLERİDİR.
  ÖRNEĞİN İSTANBUL DA KURULUMUNA DEVAM EDİLEN TESİSİN BÜYÜKLÜĞÜ, ÇIKACAK KANSEROJEN FÜRAN VE DİOKSİN GAZI OLUŞTUĞUNU BİLDİREN VAR MI , BU HAVALELİ ATIKLARIN TEK YAKMA SİSTEMİNE TAŞINMASININ, HAVAYA VERECEĞİ EMİSYON, İSTANBUL TRAFİĞİNE VERECEĞİ ZARARI DÜŞÜNEN VARMI. DEĞELENDİRENLERİN NE KADAR BİLGİYE SAHİP OLDUĞU BİLMEK İSTEMEK BU İLDE YAŞAYANLARIN HAKKIDIR.
  BİRİLERİ DOĞRU TEKNOLOJİLERİ ARAŞTIRMIYOR, DÜNYADAKİ YENİ TEKNOLOJİK UYGULAMALARI TAKİP ETMEDİĞİNDEN BÖLGESEL DAHA DÜŞÜK KAPASİTELİ GAZLAŞTIRMA TEKNOLOJİLERİ YERİNE, İŞVERENİNİN, VE DIŞ FİRMALARI ÇIKARINA İŞLEMLER YAPIYORLAR.
  TECRÜBEMİZ DEN YAŞAMIŞIZ Kİ : DÜNYANIN EN BÜYÜK FİRMALARI DAHİL, SORGULAYAMADIĞIMIZ İÇİN ÖLÜMCÜL HATALAR YAPMAKTADIR, ÇÜNKÜ BİLİMDE BİR SÖYLEM VAR, BİLEMEDİĞİNİZ, SORGULANAMAYAN HATALAR, HATA OLARAK KABUL EDİLMEZ.
  NOT : MÜHENDİSLİK YALNIZCA :A + B = C, LABORATUVAR ÇALIŞMASI, TEZ HAZIRLAMA, AKADEMİK YAZI YAZMA DEĞİLDİR.
  ARAŞTIRMA, NEYİ AMAÇLADIĞINI DOĞRU TANIMLAMA, GEREKLİ DOĞRU VERİLERİ BULMA, GEREKLİ UYGUN DİZAYNI YAPABİLECEK TAKIMI OLUŞTURMAK(MÜLTİ DİSİPLİNER, DOKTORLAR, İKTİSATÇILAR DAHİL. ) DİZAYN YAPMAK VE ŞARTLARA, SAHAYA GÖRE UYGULAMAKTAN GEÇER.
  EN ÖNEMLİSİ EN İYİYİ DEĞİL, GELECEĞE DÖNÜK EN UYGUN VE VERİMLİ TEKNOLOJİLER SEÇİLMELİDİR.
  EN İYİ DİYE BİR TANIM DOĞRU İSE GELİŞME YOK DEMEKTİR DEĞİLMİ ? HER ZAMAN GELECEKTE DAHA İYİSİ OLACAKTIR.
  NOT : ÇEVRE İLE İLGİLİ TEPKİLERİMİZİ DEDİKODULARA DEĞİL DETAYLI ARAŞTIRMALARA DAYANARAK YAPMAMIZ TOPLUM YARARINA OLACAKTIR.
  SON: BEN DÜŞÜNCE YAPISI OLARAK SOSYAL DEMOKRAT GÖRÜŞE SAHİP OLMAYA ÇALIŞIYORUM.
  AMMA ASLAN SOSYAL DEMOKRATLARI (ARAŞTIRMADAN, HOŞUNA GİDEN SÖYLEMLERİ: KİŞİSELLİK, POPÜLERLİK, GÜNDEMDE KALMA VE POLOTİK AMAÇLARI İÇİN KULLANANLAR) TAKLİT VE ETMEYE ÇALIŞMIYORUM. ÇÜNKÜ DOĞRU YORUMLAMANIN, DOĞRU BİLGİLER İLE MÜMKÜN OLDUĞUNU TECRÜBE EDİNDİM VE ÖĞRENDİM.
  KİŞİSEL YORUMUMUZU KİMSEYE BEĞENDİRME DİYE BİR KAYGIMIZ YOKTUR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.