30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.
  • DOLAR
    6,122
  • EURO
    6,8324
  • BIST
    84157
Solar Çatı Hesaplama Modülü
MENÜ

Kıbrıs’taki Enerji Politikaları Gerginliklere Sebep Olmaya Devam Ediyor

KIBRIS (Enerji Portalı) – Türkiye Enerji Ekonomisi Derneği Başkanı Prof. Dr. Gürkan Kumbaroğlu, Kıbrıs’ta yaşanan gelişmeleri değerlendirdi.

Lefkoşa’daki yetkililer yeni gelişmeye büyük önem atfederken, Kıbrıs Rum ve Yunanistan basını Exxon’un yeni keşfi ile beraber Kıbrıs’ın enerji sektöründe kilit role soyunduğu söylemini öne çıkarıyor.

Türkiye Enerji Ekonomisi Derneği Başkanı Kumbaroğlu, Kıbrıs’ta yaşanan son görüşmleri yerel bir gazeteye değerlendirdi. Kumbaroğlu, Doğu Akdeniz’in enerji kaynaklarının Kıbrıs adasının stratejik önemini arttırdığını belirterek, Kıbrıs’ta önümüzdeki sürecin enerji ekonomisi ve diplomasisi temelinde şekilleneceğini ifade etti.

Prof. Dr. Gürkan Kumbaroğlu, 10’uncu parselde bulunan doğalgaz rezervinin 141-226 milyar metreküp olarak açıklandığını, söz konusu doğalgazın, sismik verilere göre doğrulama sondajı ile teyit edilmesi gerektiğini anlattı. Afrodit sahasının da ilk keşfedildiğinde 141-226 milyar metreküp olarak açıklandığını, fakat doğrulama sondajı sonrası 113 milyar metreküpe düşürüldüğüne dikkat çeken Kumbaroğlu, “Burada da doğrulama sondajı sonrası rezerv miktarı düşebilir. Düşmese bile en iyi ihtimalle 226 milyar metreküp öyle çok büyük bir rakam değil.” dedi.

Kumbaroğlu, 10. parselde bulunan toplam rezervin en iyimser olan; 226 milyar metreküp tahmini üzerinden gidildiğinde, söz konusu doğalgazın Türkiye’nin yaklaşık dört yıllık tüketimine denk geldiğini söyledi.

Açıkdeniz boru hattının pahalı olduğunu ve ölçek ekonomisinin önemli olduğunu dile getiren Prof. Dr. Kumbaroğlu, “Bu yeni keşfin olduğu sahaya kurulacak ihracat amaçlı bir boru hattı en iyimser rakamlarla 10-15 yıl kullanabilecek, sonra gaz bitecek. Yani ihracat amaçlı bir boru hattını besleyecek yeterince gaz yok.” ifadelerini kullandı.

Akdeniz’de suların ısındığı hareketli bir döneme girildiğini işaret eden Prof. Dr. Kumbaroğlu, “Uluslararası petrol şirketlerinin büyük ilgi gösterdiği Doğu Akdeniz’in enerji kaynakları Kıbrıs adasının stratejik önemini arttırmakta. Kıbrıs’ta önümüzdeki süreç enerji ekonomisi ve diplomasisi temelinde şekillenecek.” diye kaydetti.

Doğu Akdeniz’in enerji kaynakları açısından çok zengin olduğunu belirten Kumbaroğlu, “ABD Jeolojik Araştırmalar Merkezi tahminlerine göre Levant havzasında yaklaşık 3452.6 milyar metreküp gaz ve 1.7 milyar varil petrol keşfedilmeyi bekliyor.” diye ekledi.

Kıbrıs Rum Yönetimi Enerji Bakanı Yorgos Lakkotripis, “Kıbrıs’ın tamamı için muhteşem bir gelişmedir” açıklaması yaparken, eski Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Kocias’tan da ‘Türkiye’ uyarısı geldi. Kocias, enerjinin kullanımının ancak bölgedeki istikrarla sözkonusu olabileceğine işaret ederek, “Türkiye’nin oradaki ticari gelişmelere katılımını sağlamalıyız. Adil bir şekilde olmalı. Eğer her şeyi kendimize almaya çalışırsak büyük hayal kırıklığına uğrayabiliriz” dedi.

İlginizi Çekebilecek Diğer İçerikler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir