Enerji Portalı
Biyokütle Editörün Seçimi Haberler

Kıbrıs’ta Tarımsal Atıklar Enerjiye Dönüşecek

KIBRIS (Enerji Portalı) – Uluslararası Kıbrıs Üniversitesi (UKÜ) Mühendislik Fakültesi akademisyen ve öğrencileri tarafından ısı ve enerji dönüşümüne yönelik “Tarımsal Atıkların Sürdürülebilir Enerjiye Dönüşümü ve Çevreye Katkısı” projesiyle ülkede başta arpa ve zeytin olmak üzere tarımsal atıklar enerjiye dönüşecek.

Proje, UKÜ Rektörlük Koordinatörü Yrd. Doç Dr. Doğa Kavaz ve Yrd. Doç. Dr. Muhammad Abid’in danışmanlığında, Çevre Bilimleri Bölümü doktora öğrencisi Evidence Akhayere, Enerji Sistemleri Mühendisliği doktora öğrencisi Erick Okonkwo ve Çevre Bilimleri Bölümü doktora mezunu Dr. Edidiong A. Essien’in katkılarıyla yapıldı.

Kavaz, konuyla ilgili yaptığı açıklamada, üniversite bünyesinde bulunan kendinden güç alan sürdürülebilir bir bina olan yeni teknoloji binasının, binayla bütünleşik güneş enerjisi sistemi sayesinde kendi güneş enerjisi kurulumunun sağlandığını ve bunun KKTC’de ilk kez üniveristeleri tarafından yapıldığını kaydetti.

Yrd. Doç Dr. Doğa Kavaz

Binanın sürdürülebilir enerji konusunda yapılan araştırmalarından elde edilen verimli sonuçların halen devam ettiğini aktaran Kavaz, bu tür araştırmalara bir yenisini daha eklediklerini bildirdi.

Kavaz, Kuzey Kıbrıs’ın tarımsal ürünlerinin başında gelen arpa ve zeytinden elde edilen tarımsal atıkların kullanımını, daha sonra solar parabolik oluklu kollektör ve enerji transfer sıvısı için işletme sıvıları olarak kullanılan Nano akışkan şekilde sentezlendiğini söyledi.

Projenin, Uluslararası Solar Energy dergisinde yayımlandığına da dikkat çeken Kavaz, “Bu tür projeler aracılığıyla içinde yaşadığımız ülkede hem kültürel mirasımızı koruyacak hem de modern çağın getirdiği sürdürülebilir yeniliklerle buluşturmayı amaçlıyoruz.” dedi.

Related posts

Akaryakıt Ürünlerinde Fiyat Artışı

İbrahim Kara

Prof. Dr. İbrahim Dinçer: “Türkiye Kendi Enerji Çözümlerini Üretmek Zorunda”

İbrahim Kara

Enerjisa’nın Konsolide Faaliyet Gelirleri Yüzde 58 Arttı

İbrahim Kara

Artan Karbon Fiyatları Temiz Enerjiye Geçişi Tetikleyebilir

Sahin Akman

TANAP’ın Desteği 140 Milyon Liraya Ulaşacak

İbrahim Kara

Petkim, MIT’nin Endüstriyel Bağlantı Programı Üyesi Oldu

İbrahim Kara

Yorum Bırakınız