30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


“Kıbrıs’ta Keşfedilen Doğal Gaz Avrupa’ya 30 Sene Yeter”

KIBRIS (Enerji Portalı) – Girne Amerikan Üniversitesi (GAÜ) Kardeş Üniversitesi Kıbrıs Amerikan Üniversitesi (KAÜ) Rektörü Prof. Dr. Uğur Özgöker, Doğu Akdeniz’de yaşanan son gelişmeleri değerlendirdi.

Doğu Akdeniz’deki yetki alanı meselesinin enerji mücadelesinin dünü ve bugünü bize aktardıkları hakkında açıklamada bulunan KAÜ Rektörü Prof. Dr. Uğur Özgöker, şunları söyledi:

“Dünyada ilk bilinen yüklü miktardaki malların ülkeler arasında deniz ticaretiyle yapıldığı bölge Doğu Akdeniz bölgesidir. Ayrıca bütün Semavi dinlerin ortaya çıktığı, kutsal kitapların peygamberler vasıtasıyla yeryüzüne indirildiği Ortadoğu bölgesinin açık denizlere açıldığı yer Doğu Akdeniz bölgesidir. Yani hem iktisadi hem de dini ve siyasi bakımdan Doğu Akdeniz asırlardır dünyanın en önemli bölgesidir. Ayrıca, dünya medeniyetinin beşiği sayılan ‘Avrupa’ kıtası da adını Doğu Akdeniz‘de bugünkü Suriye, Lübnan, İsrail ve Filistin topraklarının bir kısmında milattan önce hüküm süren ve dünya üzerinde ilk düzenli ticareti başlatan Finike Devleti’nin Kralı’nın kızı Avrupa’ dan alır.”

Özgöker, Doğu Akdeniz’in günümüzde ki önemini arttıran unsurlar hakkında ise şunları aktardı:

“1. ve 2. Dünya Savaşları Endüstri Devrimi’nden sonra seri ve fabrikasyon üretimin ana hammaddesi olan kömür ve demir madenlerinin hakimiyetini ele geçirmek için ortaya çıkmıştır. Bugün endüstride ve üretimde kömür yerine petrol ve Doğal Gaz kullanılmaktadır. Dünya üzerinde bilinen ve işletilen petrol ve doğal gaz rezervlerinin %75’i i Ortadoğu bölgesinden çıkartılmakta ve Akdeniz kanalıyla Avrupa’ya sevk edilmektedir. Doğu Akdeniz tarihte zeytinyağı, baharat, ipek, şarap, hurma, narenciye vb. gibi tüketim mallarının ticaret üssü iken son 50 senede temel enerji kaynağı olan petrolün de ticaret ve transfer üssü olmuştur. Son 4 senedir ise sadece transfer değil Kıbrıs adası ile tarihi Finike toprakları olan Levant bölgesi arasında Doğu Akdeniz’ de bulunan doğal gaz rezervleri ile Kıbrıs adasının batısında Girit istikametinde bulunan petrol kaynakları sayesinde sadece transit ve ticaret merkezi değil doğal gaz ve petrol ‘üretim’ merkezi de olmaya başlamıştır.

Araplar, petrolü silah ve diplomasi kozu olarak kullanarak masa başında istediklerini aldı.’

1973 1. Petrol Krizi ve Arapların petrolü batılı ülkelere satışı ambargosu ile 1979 2. Petrol Krizi sonrası petrol fiyatları varil başına 1,5 dolardan 40 dolara çıkmış ve petrol iktisadi bakımdan büyük bir zenginlik kaynağı olması yanı sıra, stratejik ve askeri bakımdan da büyük bir silah haline gelmiştir. Savaşta cephelerde İsrail karşısında büyük mağlubiyetler alarak yenilip darmadağın olan Araplar, petrolü silah ve diplomasi kozu olarak kullanarak masa başında istediklerini almak yoluna gitmiştir.

‘Kıbrıs’ta keşfedilen doğal gaz Avrupa’nın ihtiyacını 30 sene karşılayabilir.’

Kıbrıs’ın doğusunda keşfedilen ve iki sene sonra Avrupa’ya satılmaya başlanacak olan doğal gaz miktarının Avrupa’ nın otuz sene enerji ihtiyacını karşılayacağı hesaplanmaktadır. Halen rezerv durumda bekleyen ve çıkartılması için drenaj çalışmalarına başlanmayan Kıbrıs’ın batısındaki petrol rezervlerinin ise Orta-Doğu petrolleri tükenirse veya fiyatı 1. ve 2. Petrol Krizindeki gibi artarsa ya da 1973 Arap-İsrail Savaşından sonraki gibi Araplar Petrolü silah olarak kullanım batılı ülkelere ambargo koyup satışını yasaklarlarsa alternatif olarak Orta-Doğu petrolünü ikame ederek derhal üretime geçilebilecektir. Yani Kıbrıs bir enerji üssü haline gelmiştir. İkinci olarak Kıbrıs barındırdığı Egemen İngiliz Üsleri vasıtasıyla 1948-1973 arası dört Arap-İsrail Savaşının yaşandığı, halen Libya, Tunus, Yemen, Irak ve Suriye de iç savaşların yaşandığı yakında ABD, İngiltere ve İsrail tarafından Suriye ve İran’a karşı bir askeri operasyon başlatılacağı bölge sabit bir uçak gemisi vazifesi görmekte olduğu için çok stratejik bir bölgedir.

‘Türkiye, haklarımızı korumaya muktedirdir.’

Kıbrıs, Türkiye için hayati bir önemdedir. Türkiye’nin açık denizlere çıkış kapısı, enerji kaynaklarına ulaşım noktası ve Kutsal Mekanlara ulaşmada geçiş noktasıdır. Ekonomik, tarihi, kültürel, siyasal, stratejik ve askeri bakımdan Kıbrıs Türkiye için vazgeçilmezdir. Türkiye Kıbrıs’taki haklarını, Kıbrıs Türklerinin çıkar, refah ve güvenliklerini sonuna kadar korumaya kararlıdır ve muktedir.”

Kaynak: Kıbrıs Manşet

Son Dakika Enerji Haberleri için enerjiportali.com/son-dakika-enerji-haberleri Bağlantısını Ziyaret Edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.