30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


Kıbrıs Üniversitesi, Enerji Depolama ve Blockchain İçeren Güneş Enerjisi Santrali İnşa Ediyor!

KIBRIS (Enerji Portalı) – Kıbrıs Üniversitesi (The University of Cyprus), 2013 yılında Nicosia’da başladığı 10 MWp’lık güneş enerjisi santrali projesini enerji depolama ve blockchain teknolojili olarak inşa ediyor.

Kıbrıs Üniversitesi (The University of Cyprus), 2013 yılında Nicosia’da başladığı 10 MWp’lık güneş enerjisi santrali projesini enerji depolama ve blockchain teknolojili olarak inşa ediyor. Projenin ilk aşaması 2,35 MWh bataryalı enerji depolama sistemi ile 5 MWp güneş enerjisi santralini içeriyor.

Sürdürülebilir Enerji Araştırma Merkezi ( UCY) Başkanı Venizelos Efthymiou, üniversitenin şu anda ihale şartnamesi konusunda dağıtım sistemi operatörü Kıbrıs Elektrik Kurumu (EAC) ile birlikte çalıştığını söyledi. Efthymiou, projenin Kıbrıs hükümetinin ticari, endüstriyel ve kamu binalarında 10 kWp-10MWp gücündeki güneş enerjisi projeleri için geçen yıl uygulamaya koyduğu net faturalandırma programından da faydalanacağını belirtti.

Delta IT sistemini geliştiren 10 Avrupa ortağından olan Kıbrıs Üniversitesi ve Kıbrıs Elektrik Kurumu, blockchain projesi ile üniversite, şebekeyi dengelemek ve maliyetten tasarruf etmeyi hedefliyor. Projede blockchain uygulanması ile proje ortaklarının gelecekte yapacakları projeler için de bir test ortamı oluşturulması sağlanıyor.

Kaynak: PV Magazine

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.