30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


Kestel Belediyesi’nden Güneş Enerjili Şarj İstasyonları

BURSA (Enerji Portalı) – Kestel Belediyesi tarafından 3 noktaya kurulan ‘Güneş Enerjili Şarj İstasyonları’, günümüzde insanların vazgeçilmezi olan telefonlarını şarj etme konusunda büyük kolaylık sağlıyor.

Kestel Belediyesi tarafından yenilenebilir enerji çalışmaları içerisinde yer alan ve geçen günlerde kentin 3 farklı noktasına ‘Güneş Enerjili Şarj İstasyonları’ kuruldu. İstasyonlar vatandaşların iletişimini sağlayan cep telefonlarının şarj edilmesi konusunda ilgi çekiyor.

Tüm enerjisini güneşten sağlayan istasyonlarda biriken elektrik enerjisi, farklı telefonlara uyumlu şarj kabloları ile kişilerin telefonlarını ücretsiz bir şekilde şarj etmesini sağlıyor. Büyük ilgi gören uygulama, kentteki 3 farklı noktada Kent meydanı, Aile Parkı ve Yeni Mahalle, mahalle konağı bahçesinde de hizmet veriyor.

Güneş Enerjili Şarj İstasyonları ile ilgili olarak açıklamada bulunan Kestel Belediyesi Başkanı Yener Acar özellikle öğrencilerin istasyonları sık sık kullandığını belirtti. Acar, “Güneş enerjisi, telefonların şarjlarının doldurulması ile ilgili bir çalışma oldu. 3 noktaya bu üniteleri koyduk. Şimdi özellikle öğrencilerimiz bundan çok yararlanıyorlar, hiçbir ücret ödemeden orada telefonlarını güneş enerjisi bağlantısıyla şarj yapabiliyorlar.” dedi.

Acar, Sistemin sadece kullanım için değil bilinç oluşturmak için kurulduğunu Yenilenebilir enerjinin önemine değindi. Acar ayrıca şu açıklamalarda bulundu:

“Bu aslında sadece kulanım değil, bir bilinç oluşturma meselesi. Enerjinin dünyamızda ne kadar kıymetli olduğunu biliyorsunuz. Yenilenebilir çağımızın akımı olmuş vaziyette. Tüm enerji kaynakları tükenebilir durumda ama güneş enerjisinin, sudan ve rüzgardan elde edilen enerjinin tükenmesi söz konusu değil.

Doğayı kirletmesi ve zarar vermesi de söz konusu değil. Üstelik ek bir maddi külfeti olmayan bir şey. İlk yatırım maliyetinden sonra hem insanların kullanacağı hem de dünyaya zarar vermeyecek bir sistem. Dolayısıyla çok da ilgi gören bir cihaz oldu. Halkımızın ilgisi doğrultusunda önümüzdeki günlerde bu istasyonlarımızın sayısını arttırmayı hedefliyoruz.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.