30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


Keşfin Ateşini Akdeniz’de de Yakmaya Kararlıyız

ANKARA (Enerji Portalı)-Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, “Sondaj filomuzun en güçlüsü Abdülhamid Han’ı Akdeniz’de Yörükler-1 kuyusuna gönderdik. Gemimizdeki tüm personelimiz canla başla çalışıyor. Tek amaçları var yeni bir keşif, yeni bir müjde. İnşallah umutluyuz. Rabb’im nasip ederse güzel haberleri milletimizle paylaşacağız. Keşfin ateşini Akdeniz’de de yakmaya kararlıyız.” dedi.

Bakan Dönmez, Bilecik’in Söğüt ilçesinde düzenlenen 741. Söğüt Ertuğrul Gazi’yi Anma ve Yörük Şenlikleri’nde yaptığı konuşmada, aynı zamanda baba ocağı olan bu mümbit toprakların Türk tarihindeki yerinin önemli olduğunu vurguladı.

Sadece Türk tarihinde değil, dünya tarihinde de izler bırakmış olan bu toprakların halen Türk’ün harcının karıldığı yer olarak bilindiğini belirten Dönmez, dünyanın en eski anma etkinlerinden olan bu buluşmanın, Türk’ün, atasına verdiği değerin de en büyük göstergesi olduğunu söyledi.

“Bildiğimiz yolda ilerlemeye devam edeceğiz”

Bakan Dönmez, sondaj filosunun marifetiyle Karadeniz’de 540 milyar metreküplük doğal gaz keşfine imza attıklarını belirtti.

Kıyıdan 170 kilometre açıktaki bu keşfin, tarihe rekorlarla adını yazdırdığını ifade eden Dönmez, “Şimdi bu gazı milletimizle buluşturmak için hummalı bir çalışma içindeyiz. Bütün hedefimiz yerli gazımızı 2023’ün ilk çeyreğinde evlerimizde kullanmak.” dedi.

Şu an hem denizde hem de karada operasyonların sorunsuz bir şekilde ilerlediğini dile getiren Dönmez, şu değerlendirmelerde bulundu.

“İnşallah gelecek yıl Türkiye, Karadeniz gazıyla bulaşacak. ‘Bulduk, tamam artık, aramayı bitirelim, bu bize yeter’ demedik. ‘Hakkımız olan ister Karadeniz’de, ister Akdeniz’de nerede olursa olsun gider alırız’ dedik. Sondaj filomuzun en güçlüsü Abdülhamid Han’ı Akdeniz’de Yörükler-1 kuyusuna gönderdik. Gemimizdeki tüm personelimiz canla başla çalışıyor. Tek amaçları var yeni bir keşif, yeni bir müjde. İnşallah umutluyuz. Rabb’im nasip ederse güzel haberleri milletimizle paylaşacağız. Keşfin ateşini Akdeniz’de de yakmaya kararlıyız.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.