30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


Kenya, Afrika’nın En Büyük Rüzgar Enerjisi Santralini Kurdu!

KENYA (Enerji Portalı) – Kenya, Lake Turkana Wind Power RES tesisi ile Afrika kıtasının en büyük rüzgar enerjisi santrali kurdu.

Kenya, 2020 yılına kadar yüzde 100 yeşil enerjiye geçme hedefine ulaşmak için çalışmalarına devam ediyor. Bu hedef kapsamda ülkede Afrika kıtasının en büyük rüzgar enerjisi santralinin kurulumu başarıyla gerçekleştirildiği açıklandı.

Başkan Uhuru Kenyatta’nın bir toplantıda yaptığı açıklamaya göre, Lake Turkana Wind Power (LTWP) adı verilen santral, ulusal şebeke için 310 megawatt civarında enerji üretecek ve ülkenin elektrik tedariğini yüzde 13 oranında artıracak.

Lake Turkana Wind

Başkan yaptığı konuşmada, “Afrika’nın en büyük rüzgar enerjisi santralini yapacağımızı duyurarak kıtanın çıtasını yükselttik. Kenya’nın yenilenebilir enerji anlamında dünya liderlerinden biri olma yolunda ilerlediğine hiç şüphe yok. Bu santral için, maliyeti 700 milyon Dolar civarında 365 rüzgar türbini inşa edildi. Böylece bu santral Kenya tarihinin en büyük özel yatırımı oldu.” diye belirtti.

Kenya Hükümeti’nden Nzioka Waita ise LTWP rüzgar enerjisi santrali hakkında sosyal medya hesabından şu paylaşımı yaptı:

Kenya, yenilenebilir enerji anlamında başarılı ülkelerden biri olarak ifade ediliyor. Kenya, ulusal elektriğinin yüzde 70’i kadarı, hidroelektrik ve jeotermal gibi yenilenebilir kaynaklardan oluşuyor.

Dünya Enerji Haberleri için enerjiportali.com/category/dünya Bağlantısını Ziyaret Edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.