30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.
kontek enerji


“Kenevir Yetiştirilerek Türkiye’de 31,5 Milyon Ton Biyodizel Üretilebilir”

ANKARA (Enerji Portalı) – Ankara Üniversitesi Eczacılık ve Ziraat Fakülteleri’nden bir grup bilim insanı, kenevir üretiminin ülke ekonomisine yapacağı katkılara ilişkin rapor hazırladı. Buna göre, kenevirin yerli otomobilden bina yalıtımına, sağlıktan tekstile kadar birçok alanda kullanılabileceği ifade edildi.

Ankara Üniversitesi Eczacılık ve Ziraat Fakülteleri’nden bir grup bilim insanı, kenevir üretiminin ülke ekonomisine yapacağı katkılara ilişkin rapor hazırladı. Buna göre, kenevirin otomotiv sektörünün yanı sıra ağaç işleme sanayisi, doğal inşaat malzemeleri üretimi, ahşap malzeme, kumaş, gemi halatı, izolasyon malzemeleri, kozmetik, biyodizel, biyokütle yoluyla enerji üretimi, kenevir yağı, gıda ve yem, kağıt sanayisi, banknot ve sigara kağıdı, çay poşeti gibi pek çok alanda kullanılabiliyor.

Kenevir’in sanayinin birçok alanı için ham madde olarak kullanıldığı belirtilirken, ihracat potansiyelinin de bulunduğu açıklandı. Örneğin, ana maddesi kenevir olan keten giysilerin ise hafiflikleri ve terletmemesi nedeniyle tercih edildiği kaydedildi.

Türkiye’de 31,5 milyon ton biyodizel üretilebilir…

Türkiye’de tarım alanlarının yüzde 15’ine kenevir ekilmesi durumunda yılda 31,5 milyon ton biyodizel üretilebileceği öngörülüyor. Endüstriyel kenevir üretiminin artırılmasıyla et üretim maliyetinin yüzde 60’ını oluşturan ve ham maddesinin büyük bir kısmı ithal olan yem giderinin de düşeceği öngörülüyor.

25 kat daha fazla oksijen üretiyor…

Çok az suya ihtiyaç duyan kenevirin kendisini böceklerden koruyabilen bir bitki olan ve bu yüzden üretiminde tarım ilacı kullanılması gerekmeyen kenevir bitkisinin, ağaçların sağladığı oksijenden 25 kat daha fazla oksijen sağladığı belirtildi. Ayrıca, kenevirlerin 8 kez kağıda dönüştürülebildiği, ağacın ise 3 kere dönüştürülebildiğine dikkat çekiliyor.

Otomobillerde dayanıklılığı arttırıyor…

Otomotiv sektöründe de kullanım alanı bulunan kenevir, imalatta kullanıldığında taşıtların gövdesinin dayanaklılığı çelikten 10 kat fazla oluyor. Bu nedenle raporu hazırlayan bilim insanları, Türkiye’nin yerli otomobilinde kenevir kullanılması tavsiyesinde bulunuyor

En az 250 hastalığın tedavisinde kullanılabiliyor…

İlaç sektörü için yüksek verime sahip bir ham madde olan kenevirin, ağrı kesici etkiye sahip olduğundan glokom, artrit, romatizma, kalp, sara, astım, mide, uykusuzluk, omurga rahatsızlıkları gibi en az 250 hastalığın tedavisinde kullanılabiliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir