30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


Kazakistan, Enerji ve Maden Yatırımcılarını Bekliyor!

KAZAKİSTAN (Enerji Portalı) – Kazakistan’ın Pavlodor eyaleti enerji ve maden sektörü için büyük bir potansiyel barındırıyor.

Kazakistan’ın kuzeybatısında 126 bin kilometrekarelik alana sahip Pavlodar eyaleti, ülkenin toplam elektrik üretiminin yarısını, toplam kömür üretiminin de yüzde 65’ini karşılıyor.

753 bin nüfuslu eyaletteki petrokimya fabrikaları, termik santralleri ve diğer sanayi tesisleri Ekibastuz, Aksu ve eyalet merkezi Pavlodar kentlerinde yer alıyor.

Eyaletin ticaret yaptığı 70’ten fazla ülkenin başında Türkiye, Rusya, Ukrayna, Belarus, Almanya, Özbekistan, Kırgızistan, İtalya ve ABD geliyor. Pavlodar’dan bu ülkelere kömür, alüminyum, elektrik, kimya ve tarım ürünleri ihraç ediliyor.

Ekibastuz enerji santralleri, toplam 4 bin megavattan fazla elektrik üretirken, Pavlodar petrol rafinerisi yılda yaklaşık 500 bin ton benzin, 650 bin ton dizel üretiyor.

Kömür, altın, bakır, alüminyum, nikel, kobalt gibi maden potansiyeli yüksek bir bölge…

Ülkenin kömür rezervinin üçte birinin bulunduğu Pavlodar’daki, Bogatır, Ekibastu, Doğu ve Mayköbe gibi büyük kömür madenlerinden yılda 80 milyon ton kömür çıkartılıyor. Bölgede 3 milyar tona yakın kömür rezervinin olduğu belirtiliyor.

Kömür dışında eyalette altın, bakır, alüminyum, nikel, kobalt ve diğer değerli metallerin de önemli ölçüde rezervleri bulunuyor. Kömür dahil bölgedeki maden rezervinin 460 milyar dolar değerinde olduğu tahmin ediliyor.

Pavlodar eyaleti Valisi Bulat Bakauov, ülkenin toplam elektrik enerjisinin yarısını ve kömür üretiminin yüzde 65’ini gerçekleştirdiklerini belirterek, “Pavlodar, enerji kaynakları ve tesisleriyle ‘enerji ve yakıt merkezi’ adını hak ediyor.” dedi.

kazakistan haritası

Üretilen elektrik enerjisinin 1 GW’den fazlasını ihraç ettiklerini aktaran Bakauov, Rusya ve Özbekistan’a elektrik sattıklarını söyledi. Bakauov, eyaletin coğrafi konumunun Rusya ve Çin piyasalarına açılmak için de son derece uygun olduğunu sözlerine ekledi.

200 hektarlık Özel Ekonomik Bölge mevcut…

Pavlodar kentindeki Özel Ekonomik Bölge (ÖEB), yerel ve yabancı yatırımcılar için cazibe merkezi olmayı hedefliyor. Kazakistan’ın eski Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev’in kararıyla 2011’de bin 200 hektarlık alanda kurulan ÖEB, ülkeye milyarlarca dolar yatırım çekiyor.

ÖEB’de kurulan 10 fabrikada, araba yağı, alüminyum, klor, hidroklorik asit, çelik boru ve araç parçalarının yanı sıra diğer malzemeler üretiliyor.

ÖEB Yönetim Kurulu Başkanı Aybek Tursıngaliyev, son 8 yılda ÖEB’e 72 milyar tenge (186 milyon dolar) yatırım çektiklerini belirterek, Kimya, petrokimya ve metalürji alanlarında 10 projeyi hayata geçirdik.” dedi.

ÖEB’in ancak 400 hektarının kullanıldığına işaret eden Tursıngaliyev, kalan 800 hektar alana daha 30 fabrika kurabileceklerini söyledi.

“Avrupa’ya göre %40 daha ucuza üretim.”

Tursıngaliyev, bölgede hammadde, ucuz iş gücü ve lojistik altyapının olduğuna dikkati çekerek, “Bu nedenle yatırımcıları ÖEB’e yatırım yapmaya davet ediyorum. Avrupa’da üretilen bir ürünün Kazakistan’da üretilmesi durumunda maliyeti yüzde 40 ucuz olacak.” dedi.

Kazakistan Heyeti 31 Temmuz 2019’da İstanbul’a gelecek…

Kazakistan ve Türkiye arasındaki ikili ekonomik ve ticari işbirliğini geliştirme amacıyla Kazakistan Cumhuriyeti Sanayi ve Altyapı Geliştirme Bakanlığı, Kazakistan Uluslararası Ticaret Odası ve Kazakistan Cumhuriyeti Ulusal Girişimciler Odası “ATAMEKEN” tarafından İstanbul’a resmi bir ticaret heyet ziyareti düzenlenecek.

Söz konusu heyet ziyareti vesilesiyle 31 Temmuz Çarşamba günü İstanbul Ritz Carlton Otel’de Resmi Ticaret ve Ekonomik Misyonu Toplantısı yapılacaktır.

Kazakistan Resmi İş Heyeti’nde; Metal Yapı, Elektrikli Ekipman, Enerji, Tekstil ve Ayakkabı Endüstrisi, Tarım, Gıda Endüstrisi, Et ve Süt Üretimi, Kimya Endüstrisi ve Telekomünikasyon endüstrileri alanında geniş çaplı büyük üreticileri olan şirketler yer alacak.

Dünya Enerji Haberleri için enerjiportali.com/category/dünya Bağlantısını Ziyaret Edebilirsiniz.

Kaynak: İTO

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.