30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


Kayseri OSB İhtiyacının Yüzde 20’sinden Fazlasını GES’ten Karşılıyor!

KAYSERİ (Enerji Portalı) – Kayseri OSB 55MWp’lık Türkiye’nin en büyük GES’lerinden birini işletiyor. OSB Yönetim Kurulu Başkanı Tahir Nursaçan yatırımları hakkında değerlendirmelerde bulundu.

Kayseri Organize Sanayi Bölgesi (KOSB) Yönetim Kurulu Başkanı Tahir Nursaçan, KOSB tarafından kurulan ve geçtiğimiz günlerde ek 4 MWp’lik tesisin devreye alınması ile 55MWpkapasiteye ulaşan ve Türkiye’nin en büyük Güneş Enerji Santrali (GES)’den biri olan tesis hakkına açıklamalarda bulundu.

Nursaçan, Dünyada ve Türkiye’de bilim ve teknolojinin gelişmesi ile birlikte enerji ihtiyacı gün geçtikçe arttığını belirterek, “Ülke gereksinimlerini karşılamak için; enerji üretiminde alternatif arayışlar içinde olmak, teknik ve ekonomik gelişmeleri yakından izlemek, enerji alanındaki gelişmeleri sürdürebilmek ve yürütebilmek kaçınılmaz olmuştur.” diye ifade etti.

“Yeşil Enerji hem ülkemizin hem de dünyanın en temel ihtiyacı haline gelmiştir.”

Yenilenebilir enerji kaynakları arasında oldukça önemli bir yere sahip olan güneş enerjisinin elektrik üretimindeki payı gün geçtikçe artmakta ve bu alanda yapılan çalışmalar da giderek önem kazanmaktadır diyen Başkan Nursaçan, “Çevrenin zarar görmesini engellemek, meydana gelen zararı en aza indirmek, küresel ısınmayla baş edebilmek ve doğadaki karbon salınımını azaltmak için ‘Yeşil Enerji’ hem ülkemizin hem de dünyanın en temel ihtiyacı haline gelmiştir.” dedi.

“Firmalarımızın gündüz elektrik ihtiyacının % 21,5’sini karşılanabiliyor.”

Nursaçan, “2018 yılı sonunda GES otomasyon sistemimiz aktif Hale Gelecek olup bütün santrallerimize uzaktan müdahale edilebilecektir. Santralimizde SCADA sistemlerimizin izlenmesi, araç ve gereçlerim depolanması için yaptığımız proje yeni idari binamızda faaliyete geçmiştir. Mevcut kapasite olarak Kayseri OSB’de faaliyet gösteren firmalarımızın gündüz elektrik ihtiyacının % 21,5’sini karşılayacak hale getirilen tesis aynı zamanda 65 bin konutu aydınlatacak kapasiteye sahiptir.” diye belirtti.

“190 bin ağacın kaybı engelleniyor.”

Nursaçan son olarak, “Bu sayede ise yaklaşık 190 bin ağacında kaybının önleyerek, 8.000.000 m3 doğalgaz ithalatının da önüne geçecektir.” diye ekledi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.