30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


Kaynayan Bir Suyu Hiçbir Enerji Kullanmadan Buza Dönüştürebilen Deney Cihazı Geliştirildi!

ANKARA (Enerji Portalı) – Zürih Üniversitesi’nden araştırmacılar, “kaynayan suyu hiçbir enerji harcamadan buza çevirebilme” potansiyeline sahip deneysel bir cihaz icat ettiklerini ve bu icadın termodinamik yasaları ihlal etmediğini duyurdular.

Science Advances isimli bilimsel dergide yayımlanan çalışmanın yazarı Profesör Andreas Schilling konuyla ilgili yaptığı açıklamada, “İlk bakışta, bu deneyler bir tür termodinamik sihirbazlık gibi gözüküyor, bu nedenle ısının akışıyla ilgili alışılagelmiş bakış açımızı bir miktar zorluyor. Teorik olarak bu deneysel cihaz kaynayan bir suyu hiçbir enerji kullanmadan buza dönüştürebilir.” diye kaydetti.

Enerjinin temel bilim dalı olarak nitelendirilen Termodinamik biliminin 2. Yasası’na göre pratikte ısı iletimi yalnızca daha sıcak bir nesneden daha soğuk bir nesneye doğru gerçekleşebilir, tersi yönde değil. Ancak, otel mini barlarında ve araç içi soğutucularda sıklıkla kullanılan ve Peltier olarak bilinen bir elektronik elemanı sayesinde İsviçreli ekip, dış güç gerekmeden bir nesnenin oda sıcaklığından çok daha düşük sıcaklıklara soğutulabileceğini gösterdi.

Peltierler elektrik akımını sıcaklık farkına dönüştürebilen ve sıcaktan soğuğa ısı akışını sağlayabilen bileşenlerdir. Benzer şekilde tersine üzerlerinden geçen ısı akışını da elektriğe dönüştürebilirler.

Kaynak: Independent

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.