30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.
Reklamı kapat

Katar’ın Kararı Enerji Diplomasisinde Yeni Gelişmelere Neden Oluyor

KATAR (Enerji Portalı) – Katar Enerji Bakanı Saad Şeride el-Kabi, Ocak 2019’da OPEC’ten ayrılacaklarını, Katar’ın doğalgaz üretimine odaklanacağını açıkladı. Katar’ın bu kararı Dünya’daki enerji diplomasisinde yeni politikaların geliştirilmesini gündeme taşıdı.

Katar Enerji Bakanı Saad Şeride el-Kabi, başkent Doha’da düzenlediği basın toplantısında, ülkesinin 1 Ocak 2019 itibarıyla Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü (OPEC)’nden çekileceğini duyurdu. Kabi, çekilme kararının, Katar’ın doğal gaz üretimine önümüzdeki yıllarda daha fazla odaklanma isteği nedeniyle alındığını ifade etti.

Dünyanın en büyük sıvılaştırılmış doğalgaz (Liquid Natural Gas,LNG) ihracatçısı ve günlük ortalama 650 bin varil petrol üreticisi Katar, 57 yıldır üyesi olduğu OPEC’in en az petrol ihraç eden ülkeleri arasında yer alıyor.

Katar’ın bu kararı Dünya’daki enerji diplomasisinde yeni politikaların geliştirilmesini gündeme taşıdı. Önümüzdeki dönemde Rusya-İran bloğuna yanaşabileceği belirtilen Katar’ın, Türkiye’nin önünü açacak yeni bir girişime öncülük etmesi de tartışılıyor. Kadir Has Üniversitesi Enerji ve Sürdürülebilir Kalkınma Merkezi (CESD) Direktörü Prof. Dr. Volkan Ediger, Arap yarımadasının Katar ve Suudi Arabistan ekseninde ikiye bölündüğünü, kararın bu durumun yansıması olduğunu söyledi.

“Katar’ın LNG’deki liderliği önemli.”

Katar’ın kararının petrol fiyatlarını kalıcı şekilde etkilemeyeceğini ifade eden Ediger, “Katar’ın LNG’deki liderliği önemli. Spot LNG satıyor. Orada fiyat artışı olabilir. Türkiye’de spot piyasada çok cüzi alım yaptığı için bizi fazla etkilemez” dedi. Rusya ve İran öncülüğünde doğalgazda OPEC benzeri bir oluşum bulunduğuna dikkat çeken Ediger, Katar’ın bu ittifaka kayabileceğini ifade ederek, “Önümüzdeki dönemde petrolle gaz birbirinden iyice ayrılabilir.” dedi.

Enerji Ekonomisi Derneği Başkanı Prof. Dr. Gürkan Kumbaroğlu ise şu değerlendirmelerde bulundu:

“Katar’ın petrol üretiminin OPEC içindeki payının yüzde 2. Ayrılma kararının petrol fiyatları üzerine tek başına ciddi bir etki yaratacağını düşünmüyorum. Ortadoğu’daki karışıklık meydana  getirme potansiyeli açısından ise bu karar önemli.

Gelecekte OPEC’e alternatif bir yapının gündeme gelebilir. İhracatçıyla ithalatçıyı bir araya getirecek bir yapı olabilir. Türkiye de burada önemli bir rol oynar. Türkiye OPEC’ten bir hayır görmedi” diye konuştu. GCM Menkul Kıymetler Araştırma Uzmanı Enver Erkan ise kararın petrol fiyatlarına etkisi üzerine, “OPEC’in yapısı artık iyice bir Suudi Arabistan karteline dönüştü, Katar buna tepki olarak çıkıyor.” dedi.

İran, Irak, Kuveyt, Suudi Arabistan ve Venezuela tarafından 1960 yılında Bağdat’ta kurulan OPEC halihazırda Dünya petrol rezervinin üçte ikisini elinde bulunduruyor…

Kaynak: Milliyet

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir