30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


Katar’dan Müthiş Enerji Hamlesi

KATAR (Enerji Portalı)-Kaynaklarını çeşitlendirmek isteyen Katar hükümeti, değeri 467 milyon doları bulan el-Harsa güneş enerjisi santralinin açılışını yaptı.

Katar, toplam maliyeti 467 milyon doları bulan, 800 megavatlık güneş enerjisi santralini açtı.

Katar resmi ajansı QNA’nın haberine göre, güneş enerjisi santralinin Harsa kentindeki açılışına, Katar Emiri Şeyh Temim bin Hamed Al Sani de katıldı.

Haberde 10 kilometrekarelik bir alana kurulan santralin 1 milyon 800 bin adet güneş paneli içerdiği kaydedildi.

467 MİLYON DOLARLIK DEV YATIRIM

Tesisin, Doha’nın düşük karbonlu enerjiye bilinçli geçiş planlarının bir parçası olarak temiz enerji üreteceği aktarıldı.

Toplam kapasitesi yaklaşık 800 megavat olan santralin ülkede tüketilen elektriğin yüzde 10’unu üretmesi bekleniyor.

Doha yönetimi 2020’nin başında, el-Harsa güneş enerjisi santralinin 467 milyon dolar maliyetle inşa etmek için Fransız Total ve Japon Marubeni şirketleriyle anlaşma imzalamıştı.

JAPONYA FİNANSMAN SAĞLAMIŞTI

Japonya Uluslararası Kalkınma Bankası (JBIC) ile Mizuho Bankası, Katar’ın ilk mega güneş enerji paneli tesisi için 330 milyon dolarlık sendikasyon kredisi imzalamıştı.

JBIC ve Mizuho, Katar’ın ilk mega güneş enerji paneli projesi ¨SIRAJ1¨ için 330 milyon dolar değerinde ortak sendikasyon kredisi finansmanı sağlayacak.

İmza edilen anlaşma kapsamında 800 megavat gücündeki santral, Katar’ın başkenti Doha’nın 80 kilometre batısındaki Al Kharsaah köyünde Nisan 2022’de işletmeye açılacağı planlanmıştı.

İşletilmesine Japon Marubeni, Fransız Total firmalarının dahil olacağı ortak projeden elde edilecek elektriğin 25 yıl boyunca Katar Genel Elektrik ve Su şirketine satımı gerçekleştirilecek.

Dünyanın en büyük güneş enerji istasyonlarından biri olması planlanan tesislerde çift taraflı fotovoltaik paneller kullanıldı.

Çöller, kar arazileri, yer üstü suları gibi yüksek yansıtma etkinliğine sahip konumlar için daha elverişli olan paneller, arka taraflarına yerden yansıyan güneş ışığını da emebilecek.

Enerji kaynaklarının çeşitlendirmeyi ve sera gazı salınımını azaltmayı amaçlayan Katar, 2030’a dek elektrik üretiminde yenilenebilir enerji kaynaklarının payını yüzde 20’ye çıkarmayı hedefliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.