30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


Katar Enerji Bakanı Al Sada, OPEC’i Savundu

İSTANBUL (Enerji Portalı) – Katar Enerji ve Sanayi Bakanı Al Sada, petrol piyasasındaki gelişmelere ilişkin, “OPEC petrol fiyatlarını manipüle etmeye çalışmıyor, piyasayı dengeye getirmeye çalışıyor.” dedi.

Katar’ın enerji bakanı OPEC’in petrol piyasası stratejisini savundu ve petrol üreticisi ve OPEC dışındaki üreticiler arasında petrol fiyatlarının manipüle edilmesini amaçlamadığını belirtti.

ABD Başkanı Donald Trump, OPEC’in ve OPEC dışındaki üreticilerin 2016 sonlarında arz ve talep dinamiklerini dengelemek ve fiyatlara destek vermek amacıyla yapılan üretimi kısıtlamaya yönelik anlaşmalarının tüketicilere zarar verdiğini savunarak, OPEC’in fiili lideri Suudi Arabistan ve Rusya’ya üretimi yükseltmeleri çağrısında bulunmuştu.

Moskova’daki Rusya Enerji Haftası Forumu kapsamında düzenlenen bir panelde konuşan Al-Sada, düşük petrol fiyatlarının küresel ekonomik büyüme üzerinde olumlu bir etkisi olmadığını savunarak, “OPEC’in petrol fiyatını baskılayan aşırı stoku azaltmak için bazı müttefik ülkelerle üretimi sınırlamak için gerekli tedbiri aldı. Petrol fiyatındaki bu depresyon neye yol açtı? Daha iyi bir dünya ekonomisine yol açtı mı? Nitekim, petrol fiyatlarındaki bu gerileme sırasında küresel ekonomi için en kötü dönemini yaşadı.” dedi.

Al Sada, “Şimdi petrol fiyatlarındaki iyileşme yolculuğu sırasında ne olduğu görünüyor – piyasada arz ve talep arasındaki denge gerçekleşti, dünya ekonomisi şu anda en iyi dönemlerinde birinde.” diye ekledi.

İlgili Konular

Petrol Fiyatlarındaki Artıştan Dünya Ekonomisi Nasıl Etkilenecek?

Suudi Arabistan Daha Fazla Petrol Satacak

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.