Pekçok Ülkenin Akdeniz’de Doğalgaz çalışmaları yapmasına istinaden Katar’dan Türkiye’ye Akdenizde Ortak Doğalgaz arama Teklifi.

Katar merkezli Uluslararası Enerji ve Sürdürülebilir Gelişme Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Abdullah Bin Hamad Al-Attiyah, Katar’ın Akdeniz ve Kıbrıs ’ta birçok uluslararası şirketle doğalgaz aramalarında işbirliği yaptığını belirterek, “ Türkiye de Akdeniz’de doğalgaz aramaları yapıyor ama bu konudaki tecrübesi kısıtlı. Türkiye’nin gaz aradığı lokasyonlar çok iyi o yüzden gaz keşfedebileceğini düşünüyorum” dedi. Qatar Petrol’ün, gaz aramalarında Türkiye ile partner olmaktan mutluluk duyacağını söyleyen Attiyah, “Burası büyük bir bölge ve Türkiye de burada önemli bir rol oynayabilir” ifadesini kullandı.

TİCARET HACMİMİZ ÇOK İYİ DURUMDA

Katar’da daha önce Başbakan Yardımcılığı ve Enerji Bakanlığı görevlerinde de bulunan Attiyah, Türkiye’nin Katar’ın önemli müttefiklerinden biri olduğunu vurgulayarak, “Bu nedenle Katar’ın ilk önceliği Türkiye. İki ülke arasındaki ticaret hacmi de oldukça iyi durumda. Katar’a karşı abluka uygulayan bu ülkelere bir daha hiçbir zaman güvenemeyeceğiz. O yüzden bu ülkelerden herhangi bir ürün tedariğimiz olmayacak. Türkiye, bizim ticaretimizde en büyük paya sahip oluyor. Ben, Katar ve Türkiye’nin üçüncü ülkelerde de farklı sektörlerde yatırım yapabileceğini düşünüyorum” dedi.

milligazete