30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


Kastamonu’da Metan Gazından Elektrik Üretilecek

KASTAMONU (Enerji Portalı) – Kastamonu Belediyesi, düzenli depolama alanındaki çöpte oluşan metan gazından yılda 8 milyon kilovatsaat elektrik üretecek.

Belediye Başkanı Tahsin Babaş, yaptığı açıklamada, çöpten elektrik enerjisi üretiminin ekim ayı içerisinde başlayacağını, 2019’un Ocak ayı itibariyle de tam kapasiteyle üretime geçileceğini söyledi.

Kurulan tesiste yılda yaklaşık 8 milyon kilovatsaat enerji üretileceğini bildiren Babaş, şunları kaydetti:

“Şu anda motorlar kurulmuş durumda. Montaj çalışmalarında ise sona gelindi. Lisans alınmasıyla birlikte çöpte oluşan metan gazıyla kurulan tesisin motorları çalışacak ve elektrik enerjisi üretimi başlayacak. Yüklenici firma önümüzdeki ay itibariyle üretime başlayacak, 2019’un ocak ayı itibariyle ise tam kapasiteli olarak elektrik enerjisi üretebilecek. Firma yaptığımız ihale şartları gereği ürettiği elektrik enerjisinden elde ettiği payın yüzde 57,25’ini Kastamonu Mahalli İdareler Birliğine aktaracak.”

Babaş, Mahalli İdareler Birliği olarak günlük yaklaşık 250 ton çöp topladıklarını belirterek, “Bu çok ciddi bir rakam. Elektrik üretimi başladığında bir yıl içerisinde çöp toplama maliyetini elektrik enerjisinden elde edilecek katkı ile sübvanse etmeyi planlıyoruz.” dedi.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.