30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


Kastamonu Entegre Gebze Biokütle Gazlaştırma Tesisi “Biyokütle ve Atık” Kategorisinde Ödül Aldı

Kastamonu Entegre, enerji sektörünün Türkiye’deki en önemli etkinliklerinden biri sayılan “ICCI Enerji Ödülleri” kapsamında verilen “Biyokütle ve Atık” kategorisinde ödüle layık görüldü. WOW Convention Center’da düzenlenen törende ödülü, Kastamonu Entegre Yenilenebilir Enerji Müdürü Bülent Kurşun aldı.

Enerji sektörüne verilen hizmetleri ve yapılan katkıları desteklemek amacıyla verilen “ICCI Enerji Ödülleri” sahiplerini buldu. Kastamonu Entegre, Gebze Biokütle Gazlaştırma Tesisi’yle Yenilenebilir Enerji Santralleri kategorisinde yer alan “Biyokütle ve Atık” alanında ödüle layık görüldü. ICCI 2018 Uluslararası Çevre ve Enerji Fuarı kapsamında bu sene yedincisi düzenlenen törende ödülü, Kastamonu Entegre Yenilenebilir Enerji Müdürü Bülent Kurşun aldı.

Kastamonu Entegre Gebze Tesisi’nde yürütülen, TÜBİTAK-TEYDEB destekli “Atık Biyokütlelerin Gazlaştırılması ve Yenilenebilir Temiz Enerji Üretimi” AR-GE projesi, biyokütle atıklarının değerlendirilmesi ve temiz bertarafına yönelik çalışmaları kapsamaktadır. Proje kapsamında atıkların yakılmasına alternatif olarak ileri teknolojiler kullanılıp gazlaştırılmasını sağlanmaktadır. Ağaç bazlı panel sektöründe dünyada ilk kez biyokütle bertarafı yöntemi olarak gazlaştırma teknolojisinin bu projeyle uygulanmaktadır.

Yılda 24.000 ton odunsu biyokütleyi gazlaştırmayı hedefleyen proje, tesislerde proses sonucu yan ürün olarak çıkan atık biokütlelerin verimli bir şekilde enerjiye dönüştürülmesi ile bertarafı ve gazlaştırma teknolojisinin geliştirilmesi açısından önemli bir çalışmadır. Gazlaştırma teknolojisinin geliştirilmesi ve üretilen syngaz’ın yeni teknoloji olan yüksek verimli ORC türbini kullanılarak elektrik ve ısı enerjisine çevrilmektedir. Böylece daha az yatırım maliyeti ile hem yüksek enerji verimi sağlanıp hem de atık yönetiminin daha etkin bir şekilde gerçekleşmektedir.

Kastamonu Entegre Hakkında

1937 yılında temelleri atılan Hayat Holding çatısı altında 1969 yılında kurulan Kastamonu Entegre, ilk tesisi olan Yonga Levha Fabrikası ile 1971 yılında Kastamonu’da üretime başladı. 2016 yılı itibariyle yıllık 2.4 milyon m³ MDF, 2.6 milyon m³ yonga levha, 70 milyon m² laminat parke, 19.5 milyon adet kapı paneli ile toplamda 5 milyon m³ ahşap levha üretim kapasitesine sahiptir. 2017 yılında 512 milyon dolar yurt dışı faaliyetlerinden kaynaklı olmak üzere 1.2 milyar dolar konsolide ciro gerçekleştiren Kastamonu Entegre Ağaç Sanayi, Türkiye’de sektör liderliğinin yanı sıra Avrupa’da 4’üncü sırada, dünyada ise 7’inci sırada yer almaktadır. Kastamonu Entegre’nin yurt içinde Gebze, Kastamonu, Balıkesir, Samsun, Tarsus ve Adana’da, yurt dışında ise; Romanya, Bulgaristan, Rusya, İtalya, Bosna Hersek ve ABD’de olmak üzere 18 ayrı üretim tesisi bulunmaktadır. Yaklaşık 100 ülkeye ihracat gerçekleştiren Kastamonu Entegre, 6.000 kişiye istihdam sağlamaktadır. Kastamonu Entegre, ISO 9001 Kalite, OHSAS 18001 İş Sağlığı ve Güvenliği, ISO 50001 Enerji Yönetimi, FSC (Sürdürülebilir Orman Yönetimi) kalite sistemleri ile Medepan markalı MDF ürünleri için TSE E0 Belgesi ve dünyanın önemli sertifikalandırma kuruluşlarından WKI tarafından verilen CARB Phase2 (California Air Resources Board) ile TURQUALITY® Belgesi’ne sahiptir. Kastamonu Entegre, TSE ve Avrupa Normları’na (EN) uygun üretim yapmaktadır. “Floorpan” ve “Artfloor” markaları ile laminat parke üreten, Kastamonu, Gebze, Adana ve Tataristan fabrikaları, üründeki kimyasal madde oranlarının sağlığı tehdit etmeyecek düzeyde olduğunu, aynı zamanda üretimde çevre dostu malzemelerin kullanıldığını ifade eden “Blue Angel (Mavi Melek)” sertifikasına sahiptir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.